Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Větrný mlýn v Třebíči láká turisty, dokonce chtěli použít suchou toaletu

Za červenec navštívilo větrný mlýn 3.241 turistů, z toho 9 zahraničních. Zajímá je expozice koželužství, dobového bydlení i ukázka sklepních prostor a suchých toalet v suterénu budovy.
„Jejich rekonstrukce se natolik povedla, že jsme museli sedátka překrýt plexisklem. Několik návštěvníků se totiž úspěšně rozhodlo dnes už zabetonované toalety použít,“ usmívá se ředitelka Městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková.

Zákusky jdou na dračku

Velký úspěch slaví také stejnojmenný zákusek – Třebíčský větrník, který nabízí sedm třebíčských cukráren a kaváren. Každý, kdo si pochutná na této oblíbené sladkosti, může navštívit větrný mlýn zdarma. Této možnosti využilo za červenec 475 turistů.

„Podle informací cukráren zákazníci velmi často možnost návštěvy mlýna nevyužijí a vlaječku, která vstup zdarma umožňuje, nechají na talířku. Třebíčské větrníky jdou ale na dračku, vlaječek jsme cukrárnám a kavárnám dodali už víc než dva tisíce,“ upřesňuje Jaromíra Hanáčková.

Letní soutěž pro děti - Najdi jméno pro kocoura

Do větrníku míří zejména rodiny s dětmi. Ty pak nadšeně navrhují jméno pro velkého, dřevěného, černého kocoura, který má své místo v expozici dobového bydlení, společně s panem Ondráčkem.

„Návrhy jmen píšou děti na lístečky přímo ve mlýně. Zatím se nám sešlo asi 300 lístečků se jmény Kancimourek, Čertík, Mikeš, Třebík, Felix a dalšími. Děti mohou kocourkovi navrhovat jména až do konce prázdnin, poté návrhy vyhodnotíme a výherce odměníme,“ doplnila Jaromíra Hanáčková.

Mlýn v Třebíči na Kanciborku byl postaven v roce 1836 pro potřeby Budischowského závodů a mlela se v něm smrková i borová kůra na takzvané tříslo. To sloužilo koželuhům k čištění kůží. Od roku 1929 až do roku 1977 sloužila budova mlýna k sociálnímu bydlení.

Foto:
nahoře: suterén se sklepními prostory a suchými toaletami
dole: poslední nájemník pan Ondráček

- zprav -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)