Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Kámenské hradohraní, komentované večerní prohlídky na hradě Kámen

Již tento víkend 7. a 8. srpna se na hradě Kámen na Pelhřimovsku bude konat tradiční a u návštěvníků velmi oblíbené Kámenské hradohraní. Letos se jedná už o 9. ročník. Přitom však každý rok je připomínána jiná významná historická událost, která se s hradem pojí. Současné téma se vztahuje k období druhé poloviny 19. století, kdy hrad patřil do vlastnictví barona Maria Václava Enis z Atteru a Iveagh.
Ten toto panství zakoupil v roce 1860 a během jeho zdejšího desetiletého působení hrad prošel náročnou opravou. Rodovým heslem Enisů bylo SOLA SALUS SERVIRE DEO, což přibližně v překladu znamená Jediná záchrana je služba Bohu. V rámci této akce se návštěvníci samozřejmě mohou těšit na šermířská a kouzelnická vystoupení. A pokud bude přát počasí tak i na skákací hrad. Hradní prohlídky budou po oba dva dny bez průvodce. Návštěvníci tedy budou moci v expozicích strávit čas dle svého uvážení. Ti hraví si mohou vyzkoušet zábavně naučný kvíz s úkoly, na jehož konci je v případě úspěšného řešení čeká drobná odměna. A protože děti a studenti mají vstup zdarma, rozhodně není, co váhat.
Pro dospělé je vstupné pouze za 50 Kč a seniory za 35 Kč. Program bude pokračovat i ve večerních hodinách, kdy se bude konat střelba z palných zbraní a nevšední večerní prohlídky v podobě hraných scének, na které se však vztahuje speciální ceník. Sobotní večer bude zakončen ohňovou show.

Na další víkend jsou připravené bezplatné komentované prohlídky hradního parku, který nabízí romantická a zajímavá zákoutí. Od jara do podzimu zde stále něco rozkvétá a bují. I mimo to stojí park rozhodně za procházku, a to též díky okrasnému jezírku s rybami a lekníny, památným stromům nebo nevšedním skalním útvarům. Ve dnech 14. a 15. srpna vždy v časech 11.00, 13.00 a 15.00 hodin proběhnou prohlídky zaměřené na historii i současnost parku včetně jeho nedávné revitalizace.

A protože se říká, že na každém správném hradě straší, nemohou chybět i na Kámeni tajuplné večerní prohlídky. Přijďte se sami přesvědčit, jak na tom je hrad se strašidly, v sobotu 21. srpna od 19 do 21.30 hodin. Rovněž na tyto netradiční prohlídky platí speciální ceník a nejde je zahrnout pod kampaň vstupné zdarma pro děti a studenty. Nezapomeňte si včas zarezervovat místa na této prohlídce, neboť kapacity jsou omezené a bývá o ně velký zájem.

Poslední prázdninový víkend zakončí rovněž speciální prohlídky hradu tentokrát zaměřené na rodiny s dětmi, které představí historii hradu zábavnou a nenáročnou formou. Ideální jsou pro děti ve věku od 4 do 12 let. Děti se mohou aktivně zapojovat a nuda z únavných letopočtů a nekonečných jmen šlechticů v nich určitě nehrozí. I na tyto prohlídky je nutné si předem udělat rezervaci na tel. č. 565 426 609 nebo 721 846 931.

A ještě jedna dobrá zpráva na konec – i po celý srpen má hrad Kámen otevřeno 7 dní v týdnu! Tedy i v pondělí, které na památkách bývá běžně zavíracím dnem. Dopoledne je sice také zavřeno, neboť se provádí rozsáhlejší úklid, ale od 12 do 18 hodin má svoje brány dokořán. Stačí jen vstoupit!

- zprav -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)