Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Pastoforium je nejstarší památka, kterou jsem v životě restauroval, je z roku 1373, objednal ho Karel IV., říká restaurátor z Pelhřimova Jaroslav Benda

Restaurátor Jaroslav Benda obdržel z rukou prezidenta České republiky Miloše Zemana Cenu Jože Plečnika za celoživotní přínos v ochraně a rozvoji kulturního dědictví a lidových tradic našeho venkova.
Kdy jste se dozvěděl o tom, že takto významnou cenu získáte?
Volali mi z krajského úřadu, že jsem navržen. Bral jsem to tak, že je navrženo několik osob a já jsem tam jen do počtu. Nakonec mi přišlo, že návrh na mé ocenění je schválen. Předání se mělo konat už loni v říjnu. Ze známých důvodů však bylo odloženo. Nakonec mi byla tato cena předána letos 18. srpna.

Převzít cenu z rukou prezidenta je určitě zážitek . . .
Domníval jsem se, že pojedu do Prahy a cenu převezmu od ministra kultury, ale oznámili mi, že se slavnost koná přímo v reprezentačních prostorách Pražského hradu a ocenění předá prezident republiky.
Z každého kraje byl jeden oceněný. Mohli jsme mít sebou pouze jednu osobu jako doprovod. Pan prezident nás přivítal a řekl, že je velice rád, když tuto cenu může předat osobně, protože jsme lidé, kteří v naší zemi zanechali hlubokou stopu. Pak nás pozval do zrcadlového sálu ke kulatému stolu k rozhovoru. Nakonec jsme měli prohlídku hradu.

Jistě jste měl z tak vysokého ocenění radost . . .
Já jsem získal Cenu města Pelhřimova, které si velmi vážím, pak jsem dostal Cenu kraje Vysočina a říkal jsem si, že to už je vrchol. Víc dostat nemohu. A najednou mi přišlo toto pozvání. O takové ceně se mi nezdálo ani v tom nejkrásnějším snu. Ke všemu mi byla předána v prostorách, kde jsem před třiceti lety dělal.

Přihlásil jste se k tomu, že na hradě je také vaše restaurátorská stopa?
V katedrále je hned nalevo zlacená mříž, na které jsem pracoval, na oltáři svatého Zikmunda jsem dělal ještě jako učeň v roce 1968. V císařské kapli, kde byl pochován Karel IV. jsem podotkl, že práce na oltáři byla moje první na volné noze v roce 1990. Pracoval jsem na něm celý rok. Mohli jsme vstoupit i do kaple sv. Václava, kde nám ukazovali pastoforium, které jsem restauroval v roce 1991. To je nejstarší památka, kterou jsem v životě restauroval, je z roku 1373, objednal ho Karel IV. a vyrobil ho dvorní kovář Václav.

A na čem pracujete v současné době?
V létě jsme instalovali v kostele sv. Bartoloměje oltář sv. Mikuláše, teď pracuji na protějším oltáři sv. Barbory. Restauruji dioráma ze života Jana Nepomuckého z kostela na Křemešníku. Pracuji také na několika obrazech.

Andrea UNTERFRANCOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)