Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Záchranáři ve Velkém Meziříčí představili třeba ukázku simulované dopravní nehody motorkáře

Ve čtvrtek 9. září 2021 se na náměstí ve Velkém Meziříčí uskutečnila tradiční akce pod názvem Den záchranářů. V nabitém dopoledním programu, kterému přálo krásné slunečné počasí, se divákům ze základních a mateřských škol a široké veřejnosti představily všechny složky Integrovaného záchranného systému - záchranka, policie i hasiči. Nechybělo ani stanoviště dopravní prevence BESIP.
Vedení Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina, ředitelku Ing. Vladislavu Filovou, zastupoval a reprezentoval náměstek LPP MUDr. Petr Novotný, který hned v úvodu všechny přihlížející pozdravil. Pro letošní ročník si naši záchranáři, ve spolupráci s kolegy z HZS, připravili ukázku simulované dopravní nehody motorkáře. Náš figurant vyrazil nalehko v džínách a tričku. Helmu sice měl, ale ta ho bohužel neochránila před závažným poraněním páteře. 'Chtěli jsme divákům a hlavně dětem ukázat, co se může stát, když podcení použití bezpečnostních prvků, jako je kvalitní oblečení a ochrana, například při jízdě na motorce, na kole či koloběžce,' říká primář Michal Pačiska. Současně jsme ukázali i spolupráci výjezdových skupin RZP a RV v moderním setkávacím systému lékařských a nelékařských posádek a složek IZS. 'Doufáme, že si naši prezentaci diváci nejen užili, ale že se z ní i poučí a my těchto závažných úrazů budeme muset řešit co nejméně,' dodává lékař.

Ukázky své práce předvedli na náměstí ve Velkém Meziříčí také příslušníci Hasičského záchranného sboru a policisté se cvičenými psy.

Po skončení akce si mohli diváci prohlédnout vybavení vozů jednotlivých složek IZS a také Městské policie. V našem stánku pak měli možnost vyzkoušet si resuscitaci u dítěte i dospělé osoby a nechyběla ani prezentace imobilizačních a transportních pomůcek, například páteřní scoop rám nebo vakuová matrace, kterou si děti se zájmem otestovali na 'vlastní kůži'.

Petr JANÁČEK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)