Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Záchranáři na Vysočině prověřili teoretické znalosti a praktické dovednosti potřebné k řešení náročných situací v praxi

V pátek 17. 9. 2021 proběhl na území krajského města a v jeho přilehlém okolí sedmý ročník Metodického cvičení Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina 'Jihlava 2021'. Soutěžního klání, které mělo za úkol prověřit teoretické znalosti a praktické dovednosti potřebné k řešení náročných situací v praxi, se zúčastnilo celkem pět tříčlenných výjezdových skupin zdravotnických záchranářů z jednotlivých výjezdových oblastí organizace.
Slavnostního zahájení, které proběhlo v osm hodin ráno před budovou Vzdělávacího a výcvikového střediska v Jihlavě se ujala ředitelka Vladislava Filová společně s náměstkem LPP Petrem Novotným, hlavní sestrou Martou Machátovou a vedoucím lékařem vzdělávání Michalem Pačiskou. K nastoupeným záchranářům následně promluvil i hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, který jim ve své řeči nezapomněl poděkovat za dosavadní nasazení a popřát mnoho úspěchů během plnění soutěžních úkolů. Po složení slibů rozhodčích a soutěžních posádek se cvičení mohlo rozjet naplno.

Telefon, Au-pair, Revize, Doupě a Nehoda
Zdatnost zdravotnických záchranářů prověřilo během dopoledne a odpoledne pět scénářů, které
simulovaly události, jež mohou reálně nastat. Dva úkoly letošního Metodického cvičení proběhly
přímo na půdě nově vybudovaného Vzdělávacího a výcvikového střediska v Jihlavě. Jedním z nich byla otrava dítěte, které zaměnilo bonbóny za babiččiny léky a po jejich konzumaci upadlo do bezvědomí. Druhý zásah se pak odehrál v technickém kanálu, kde se na pracovníka údržby zřítila část stropu a bylo nutné ho ve spolupráci s hasiči transportovat ze stísněných prostor. Simulovanou intoxikaci drogami a bolesti břicha u dívky s mimoděložním těhotenstvím řešili zdravotníci na diskotéce v jihlavském Miami clubu, polytrauma způsobené žací lištou traktoru na louce ve Studénkách a náhlou zástavu oběhu s následnou resuscitací v jedné z kanceláří krajského úřadu v Jihlavě. Pro jeho pracovníky jsme zároveň uspořádali workshop první pomoci zaměřený na resuscitaci za využití automatizovaného externího defibrilátoru (AED), kterého se zúčastnilo téměř 90 osob.

Vítězný tým je z Havlíčkobrodska
Veškeré úkony záchranářů během cvičení bedlivě monitorovali přítomní rozhodčí, z jejichž hodnocení vzešel na konci celého soutěžního klání vítěz. Pohár z rukou ředitelky Vladislavy Filové si letos převzala posádka z výjezdové oblasti Havlíčkův Brod, kterou reprezentovali záchranáři Martina Lukačinová, Radek Hovorka a Radim Fousek. 'Vítězné posádce upřímně gratuluji, stejně jako ostatním záchranářům, kteří se letošního metodického cvičení, po roční pauze, zúčastnili. Připravené úkoly řešili s maximálním nasazením,' řekla po vyhlášení výsledků ředitelka Filová a nezapomněla poděkovat všem, co se na přípravě cvičení podíleli.

Velké poděkování patří jihlavské Vyšší odborné zdravotnické škole a Střední zdravotnické škole, která poskytla figuranty z řad svých studentů. Za součinnost a poskytnutí prostor patří poděkování také Krajskému úřadu Kraje Vysočina a Miami clubu Jihlava.

Petr JANÁČEK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)