Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

V Ledči nad Sázavou odhalí pamětní tabulku obchodníkovi Karlu Muchovi, kterého perzekuoval komunistický režim

Slavností odhalení pamětní tabulky POSLEDNÍ ADRESA obchodníkovi Karlu Muchovi na domě na Husově náměstí čp. 71 v Ledči nad Sázavou se uskuteční v sobotu 9. října ve 14 hodin. Tam Karel Mucha žil s rodinou, podnikal a tam byl také v březnu 1951 jako živnostník zatčen. V soudním procesu byl odsouzen ke 20 letům vězení, zemřel 29. července 1962 ve věznici ve Vykmanově u Ostrova. O osudu Karla Muchy a pronásledování živnostníků po roce 1948 promluví historik Prokop Tomek.
Karel Mucha se narodil roku 1896 v Humpolci, ve městě s hlubokou textilní tradicí, ze které pramenila i obchodní činnost rodiny Muchových. Karlův otec zde provozoval kloboučnický krámek a po jeho smrti převzal chod živnosti Karlův bratr. Český Manchester, jak se městu Humpolec od 19. století přezdívalo, se Karel Mucha rozhodl opustit a za své nové životní působiště přijal posázavské městečko Ledeč nad Sázavou. Koupil starý domek na ledečském náměstí a přestavěl ho na moderní patrovou stavbu a roku 1923 založil živnost a navázal na rodinné podnikání. „Sukna a látky Karel Mucha” zněl nápis na domě čp. 71. Roku 1928 se oženil s Růženou Kuličovou, dcerou obchodníka ze Škvorce na Českobrodsku. Novomanželům Muchovým se postupně narodily tři dcery - Hana (1929), Irena (1930) a nejmladší Eva (1931).

Po komunistickém převratu v únoru 1948 došlo v lednu 1949 k začlenění obchodu Karla Muchy pod správu národního podniku Textilia. Znárodněný obchod byl tak nově přejmenován na prodejnu TEP, ve které se stal Karel Mucha vedoucím a jeho manželka prodavačkou. Po více než pětadvaceti letech živnostenského budování mu byl podnik komunistickým režimem jednoduše ukraden.

Celý text se zaznamenanými vzpomínkami Ireny Košťálové, dcery Karla Muchy, archivní fotografie a nahrávkami naleznete na:¨
https://www.pametnaroda.cz/cs/kostalova-irena-20200717-0

Foto: Karel Mucha a dům na Husově náměstí čp. 71 v Ledči nad Sázavou v době, kdy tam K. Mucha podnikal

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)