Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

I přes nepřízeň počasí se sbírka Koláč pro Bárku v Jihlavě vydařila; vybralo se přes 139 tisíc korun

Další ročník oblíbené charitativní akce Koláč pro hospic, kdy lidé mají možnost přispět na hospicovou službu, v Jihlavě na hospic Bárka pod Oblastní charitou Jihlava, je z části za námi. V první fázi měli lidé z Jihlavska možnost přispívat na jedenácti stanovištích po celé Jihlavě. Jako odměnu si odnesli 2 600 koláčků a vybralo se 139.116 korun. Sbírka na místní mobilní hospic Bárku dále pokračuje online formo až do konce října.
„Jsme rádi, že lidé už naši sbírku Koláč pro hospic znají a přišli na naše stánky, byť venku řádil déšť a nevlídné podzimní počasí,“ ohlíží se za první fází sbírky ředitelka jihlavské Charity Hana Fexová. A hned ji doplňuje hlavní ekonom Petr Šíma: „Oproti loňsku došlo k navýšení výtěžků z pokladniček o 45 tisíc korun. Těší nás, že lidé pomáhají s námi i v nejisté době.“

Na dodání koláčů se podílelo pět regionálních pekáren. „Všem moc děkujeme, že nám pomohli zorganizovat tuto stále populárnější sbírku, která se rok od roku rozrůstá,“ s povděkem kvitovala spolupráci s partnery Markéta Brestovská z domácího hospice Bárka. Do akce se rovněž zapojili dobrovolníci z řad veřejnosti a studenti jihlavských škol SZŠ a SOŠ Sociální u Matky Boží.

Hospicová služba nejen na Vysočině nabývá zájmu veřejnosti, a tak je potřeba rozšiřovat vybavení a personální kapacitu hospiců. Právě k tomu je nutné získat potřebné finance. Koláč pro hospic není logicky zdaleka hlavním zdrojem financování, byť se z vybraných prostředků financují potřeby vyplývající z provozu Bárky, ale má především charakter osvěty a předávání informací veřejnosti o tom, co hospic je a co nabízí za služby.

Závěrem dodejme, že Koláč pro hospic není jednodenní záležitost. Sbírka pokračuje online formou až do konce října. Ti, kdo nestihli přijít k jednotlivým stánkům, nemusí smutnit, protože jihlavský hospic Bárku mohou podpořit přes platební bránu na webu www.kolacprohospic.cz. Hana Fexová dodává: „80 % lidí si přeje zemřít doma. V bezpečném prostředí a obklopeni svými blízkými. Pomozte jim splnit toto přání tím, že podpoříte Charitu v péči o umírající.“

- tz -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)