Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Filmový klub v Jihlavě uvede francouzsko-belgický snímek Titan

Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 11. října od 19.30 hodin v kině Dukla pásmo Mystika ve filmu Titan. Mladá hrdinka Alexies je tanečnicí na tuningových automobilových show. Občas však dochází k dotěrnostem ze strany návštěvníků a Alexis reaguje po svém - a to dost brutálně. Chová se jako neřízená střela, jako přecitlivělý jedinec s nevyzpytatelnou duší, postiženou nějakým dávným traumatem. Film má svérázný humor, erotiku, násilné scény, je natočen naprosto nekonvenčním způsobem. Obsahuje mj. i moderní témata vegetariánství nebo gender a to na samé hranici korektnosti.
Zlatou palmu z letošního MFF v Cannes si odvezl film Titan sedmatřicetileté Francouzsky Julie Ducournauové. Titan je jejím teprve druhým celovečerním dílem.

Titan je filmem originálním, vtipným (s humorem často černočerným), brutálním a v mnohých směrech 'na hraně'. Novější snímky Quentina Tarantina působí ve srovnání s Titanem téměř jako procházka růžovou zahradou.

S hrdinkou Alexií, kterou hraje prakticky neznámá Agathe Roussellová, diváky seznámí krátký úvod z dětství. Dívka v něm tak dlouho zlostně provokuje otce za volantem auta, až přivodí těžkou nehodu. Při operaci jí doktoři do lebky voperují kov, podle kterého je film pojmenovaný.

Pak už sledujeme její dospělý život. Alexia patří mezi tanečnice oblažující návštěvníky tuningových automobilových show. Mladá žena se musí vypořádat jak s dotěrnými obdivovateli zadků twerkujících u kapot, tak s vlastní obsesí - nadupaná auta ji přitahují nejen k řízení, ale také sexuálně. U Alexie se projeví nekontrolované reakce, které vrcholí sérií drsných, cynicky inscenovaných i ne zcela plánovaných vražd. Alexie se pak ocitá na útěku, hledaná policií po celém jihu Francie. A navíc těhotná..

Titan
(Titane)
Francie/Belgie, 2021, DCP, barevný, francouzsky, české titulky, 108 minut
Scénář a režie: Julia Ducournau
Kamera: Ruben Impens
Hudba: Séverin Favriau, Jim Williams
Produkce: Jean-Christophe Reymond
Hrají: Vincent Lindon, Lais Salame

- zprav -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)