Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

V Dukovanech proběhne mimořádná zkouška sirén; slyšet bude i v obcích v okolí elektrárny

Zkouška sirén proběhne mimořádně ve středu 27. října v Jaderné elektrárně Dukovany. Kolísavý tón v délce 140 sekund začne znít v areálu elektrárny přesně ve 12 hodin a ve 12.15 hodin. Akustické signály mohou být slyšitelné i v okolí elektrárny, obyvatelé ale na ně nemusí nijak reagovat.
Pravidelné celostátní zkoušky sirén varovného sytému probíhají v České republice každou první středu v měsíci. Během nich se spouští také sirény systému vnitřního varování elektrárny, které musí energetici navíc testovat při samostatných zkouškách v půlročních intervalech. Proto v areálu Jaderné elektrárně Dukovany spustí kolísavý tón v délce 140 sekund už zítra v poledne. 'Areálové sirény jsou zvukově výrazné a osoby projíždějící v blízkosti elektrárny nebo v okolních obcích tak mohou tyto zvukové signály zaznamenat,' uvedl tiskový mluvčí elektrárny Dukovany Jiří Bezděk. Proto energetici předem informovali obecní úřady i obyvatele regionu.

Ve dvacetikilometrovém okolí elektrárny, v tzv. zóně havarijního plánování, provozují energetici 238 sirén, které jsou centrálně spouštěny z krajských operačních a informačních středisek Hasičského záchranného sboru České republiky nebo v případě potřeby přímo z elektrárny. Energetici postupně nahrazují původní rotační sirény za nové, které umožňují spouštění nejen zvukového signálu, ale také sdělení důležitých informací.

- tz -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)