Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Hvězda jako symbol naděje opět prosvětluje Humpolecké Vánoce; program láká třeba i na Vánoční kluziště

Na první adventní neděli, tedy 28. listopadu, už v osm hodin ráno se Humpolec za melodie zvonkohry z věže evangelického kostela probudí do svátečního a vlastně rovnou do nejkrásnějšího období v roce, do období adventu a očekáváných Vánoc. Letos podruhé Humpoleckých Vánoc.
Loňská premiéra iniciativy města Humpolce si kladla za cíl především propojení kulturních aktérů ve městě, oživení veřejných prostranství i připomenutí českých tradic. Ačkoliv známé okolnosti kolem epidemie příliš nepřály tomu, aby se Humpolecké Vánoce plné pestré nabídky kulturních a společenských aktivit uskutečnily naplno, přece jen se našly cesty, jak alespoň částečně město oživit a jeho obyvatele i návštěvníky potěšit. „Svědčila o tom řada velice příjemných reakcí z řad veřejnosti. Proto jsme se pustili do druhého ročníku: zatímco ten první koordinovalo přímo město jako nositel nápadu, ten druhý už má na starosti Městské kulturní a informační středisko v Humpolci, které oslovilo i další organizace a připravilo souhrnný program toho nej, na co se Humpolečtí i turisté mohou těšit. Teď už jen doufat, že epidemická situace dovolí uspořádat vše tak, jak je díky humpoleckým kulturním aktérům pečlivě připraveno,“ doufala místostarostka města Alena Kukrechtová.

Zároveň dodala, že město Humpolec si jako pomyslný vánoční dárek připravilo pro obyvatele velkou novinku, kterou je Vánoční kluziště v parku Stromovka. „Slavnostně jej otevřeme v sobotu 27. listopadu dopoledne programem se soutěží. Věříme, že si kluziště všichni užijí, stejně jako vánoční atmosféru, která k němu bude v parku Stromovka nahrávat,“ usmála se místostarostka.

Čtyři adventní neděle

Čas do Štědrého dne má své hlavní milníky, kterými jsou čtyři adventní neděle. A právě tyto slavnostní dny k sobě poutají zajímavou nabídku kulturních a společenských akcí. První adventní neděle bude ve znamení zahájení Humpoleckých Vánoc, kdy se hlavní dění soustředí na Horní náměstí. Právě tam totiž kolem šestnácté hodiny skončí Putování za Barborkou se Střediskem volného času, na které navážou krátká úvodní slova a představení programu i aktérů právě Humpoleckých Vánoc. „Společně pak budeme netrpělivě odpočítávat vteřiny do rozsvícení vánočního stromečku a vlastně celého náměstí. Setkání vyvrcholí koncertem na pódiu Svařených saní, bez kterých si už Vánoce v Humpolci dovedeme jen stěží představit,“ nastínila ředitelka Městského kulturního a informačního střediska v Humpolci Marcela Kubíčková. Adventní neděle však bude pokračovat ještě v centru Mikádo na Havlíčkově náměstí, kde se představí francouzská šansoniérka Chantal Poullain. Součástí koncertu bude také doprovodný program v podobě prodejní výstavy adventních věnců.

Druhá adventní neděle pak vychází na příchod Mikuláše, čertů a andělů, kteří samozřejmě neminou ani Humpolec. Mikulášská nadílka v režii Střediska volného času se tradičně uskuteční na Horním náměstí. Doplní ji tóny žesťového kvinteta Základní umělecké školy Gustava Mahlera v Humpolci a poté se příchozí mohou ještě těšit na koncert u Svařených saní. Třetí adventní, tedy Stříbrná, neděle už patří ke stálicím humpoleckých tradičních akcí. Patří jí Horní náměstí a ani letos tomu nebude jinak. Chystá se prodejní jarmark i hudební program. Také čtvrtá adventní, tedy Zlatá, neděle bude ve znamení hudby - ať už jde o koncerty na Horním náměstí, které chystají Svařený sáně, anebo o sváteční koncert humpolecké kapely Le Plaisir v centru Mikádo.

Spolu okolo stolu

Když je řeč o adventních nedělích, určitě nelze nepřipomenout 8smičku - zónu pro umění, kde právě adventní neděle budou patřit setkáním u 8smičkového stolu aneb Vánoce slavíme i v zóně pro umění. „Přijďte si užít pohodu s Cafe 8smička a strávit čas Spolu okolo stolu. První neděli se těšte na svařák a vánočku, tu druhou na bramboračku, třetí neděli se uvidíme na trzích na Horním náměstí a advent zakončíme workshopem pečení s Bara Bakery. Bára vám předá své tajné tipy a triky na to nejchutnější cukroví. Poslední adventní víkend nabídneme za speciální ceny knížky v 8smičkovém knihkupectví, aby pod stromečkem nechyběla i papírová radost,“ prozradila ředitelka 8smičky Martina Hončíková.

Kino v kulichu

V loňském roce zažilo svou premiéru spolu s Humpoleckými Vánocemi také Zimní kino, které si ihned získalo srdce diváků. A proto nesmí chybět ani v letošním programu. Opět se bude konat v prostoru před Mikádem na Havlíčkově náměstí a po tři středy od 17 hodin promítne jeden film či pohádku. „Ačkoliv pohádek bude v tomto čase plná televize, věříme, že vás potěší kino v kulichu a až půjdete po Havlíčkově náměstí, bude pro vás naše promítání příjemným zastavením. A zima vám určitě nebude, k filmu totiž nabídneme i horký nápoj. Zařadili jsme například pohádku Tři oříšky pro Popelku, a to i proto, že nás v letošním roce opustila nezapomenutelná herečka, nejkrásnější princezna a nejmilejší Popelka Libuška Šafránková, jejímuž herectví chceme vzdát hold a věnovat vzpomínku. A navíc, jaké by to byly Vánoce bez naší Popelky,“ lákala za organizátory Zimního kina Marcela Kubíčková.

Tradiční české Vánoce

Jedním z cílů Humpoleckých Vánoc je připomínat české tradice. Řadu let se o to v Humpolci zasluhují Svařený sáně na Horním náměstí, které se pravidelně připojují k iniciativě nazvané Náš Ježíšek, jejímž zakladatelem je Děpold Czernin a která se snaží navrátit a udržet původní podobu Ježíška a celkovou kulturu Vánoc. Svařené sáně tak opět nabídnou například nápoje ve vratných hrnečcích a kelímcích s motivem Ježíška nebo Ježíškovu nebeskou kancelář, kam děti i dospělí mohou zavítat a napsat svoje přání Ježíškovi. A protože k dobrému pití patří i dobrá zábava, nebude u Svařených saní chybět ani doprovodný kulturní program. Vše odstartuje v pátek 26. listopadu a otevřeno bude od pondělí do soboty od 16 do 22 hodin a v neděli od 15 do 20 hodin, a to až do 31. prosince.

K tradičním motivům Vánoc patří také betlém. Ten vytváří žáci a učitelé Základní školy Hradská. „Už minulý rok jsme začali pracovat na betlému určeném pro výzdobu Humpolce. Zásadní otázkou bylo, jak celý projekt pojmout, aby se na jeho výrobě mohli podílet žáci školy. Rozhodli jsme se pro zpracování formou upcyklace. To znamená vzít staré nepotřebné věci a vytvořit z nich něco nového. Do přípravy projektu bohužel zasáhla epidemie. Realizaci jsme tedy rozdělili a učitelé pro loňské Vánoce připravili pouze Svatou rodinu,“ uvedla učitelka výtvarné výchovy Monika Šimonová. V tomto roce se však instalace rozšíří. Provizorní stánek bude nahrazen dřevěnou stavbou chléva s malovanými postavami zvířat. Původní Svatá rodina dostane nové tváře a doplní ji postavy Tří králů, přičemž letošní etapu pomáhají realizovat žáci v rámci výuky v semináři z výtvarné výchovy. Jejich úkolem je především výtvarná část projektu. Betlém bude součástí vánočních aktivit na Horním náměstí.

Na tradice se zaměří i Muzeum dr. Aleše Hrdličky, které pozve na vánoční výstavu Daniely Kociánové či na přednášku Markéty Skořepové. Vánoční zastavení Daniely Kociánové hostí výstavní sál na Horním náměstí od 1. do 26. prosince a zajímavé bude nejen dívání, ale také možnost vyzkoušet si na vlastní kůži různé výtvarné techniky. O Českých tradicích adventu a Vánoc pohovoří Markéta Skořepová ve čtvrtek 30. listopadu od 17 hodin v centru Mikádo. Základní umělecká škola Gustava Mahlera pak věří, že 22. prosince bude moci pozvat na tradiční Rybovu mši.

Přípravy na advent

A protože není radno podcenit přípravy, ještě před adventem zve Knihovna Jiřiny Zábranové na svou tradiční událost, která nese název … a vánoční čas přichází. Uskuteční se v pátek 26. listopadu v 17 hodin a náplní bude výroba adventních věnců s lektorkou Veronikou Novákovou, proto podtitul Věncování s knihovnou. Knihovna nabídne i další vánočně laděné aktivity pro malé a velké, které se ponesou tematicky ve znamení knih, čtení, předčítání i poslouchání, nebo hru pro celou rodinu.

Humpolecké Vánoce skončí s příchodem Tří králů 6. ledna 2022, nicméně dozvuky právě této tradice ještě připadnou na sobotu 8. ledna, kdy se v Humpolci plánuje také již tradiční živý betlém před farou na Horním náměstí zakončený Tříkrálovou sbírkou. To opět díky Oblastní charitě Havlíčkův Brod.

Vánoční kluziště

Od soboty 27. listopadu až do Nového roku bude součástí adventu a Vánoc i Vánoční kluziště. Jde o umělou ekologickou plochou, která je napodobeninou té ledové. Díky tomu si zájemci zabruslí, i když zrovna bude pár stupňů nad nulou. Je však třeba mít nabroušené brusle, což si lze předem zajistit v areálu zimního stadionu. Termíny broušení jsou zatím stanoveny na každé pondělí, a to 29/11, 6/12, 13/12, 20/12, 27/12 vždy od 18.45 do 20 hodin. V případě velkého zájmu je v úvaze přidání dalších termínů: o tom bude více uvedeno na webu zimního stadionu nebo přímo u kluziště ve Stromovce. Zatímco nabroušené ostří je pro Vánoční kluziště samozřejmostí, na tento led určitě nepatří hokejky nebo puky.

Vánoční kluziště je tím pravým místem pro ty, kteří si chtějí užít především vánoční atmosféru spojenou s pobytem a pohybem na čerstvém vzduchu i třeba s něčím dobrým na zub z tamní kavárny.Slavnostní otevření se v parku Stromovka uskuteční v sobotu 27. listopadu, kdy se od 10 do 12 hodin bude nejen bruslit, ale také soutěžit o ten nejlepší kostým inspirovaný českými Vánocemi. „Zveme všechny děti i jejich rodiče na slavnostní otevření Vánočního kluziště. Vstup je tedy v kostýmech a s bruslemi. A na ty nejlepší čeká odměna,“ lákala organizátorka programu Nikola Soukupová z Technických služeb Humpolec. Zájemci se pak mohou těšit ještě na dvě akce s hokejisty TJ Jiskra: ve středu 8. a 22. prosince vždy od 17 do 18.30 hodin. Více informací, včetně otevírací doby kluziště, je uvedeno na straně 14 a také v kalendáři akcí na konci Radničních listů.

Na zimní stadion

V plném provozu je a bude také zimní stadion. Každou sobotu od 9.45 se zde koná škola bruslení pro děti od 4 let vedená trenéry TJ Jiskra Humpolec. Každé úterý je pak bruslení seniorů (s výjimkou 28. prosince), které začíná v 10 a končí v 11 hodin. Samozřejmostí je také nabídka veřejného bruslení: aktuální termíny jsou uvedeny na webových stránkách zimního stadionu.

Program Humpolecké Vánoce na:
https://www.mesto-humpolec.cz/assets/File.ashx?id_org=4932&id_dokumenty=237602

Vánoční kluziště ve Stromovce:
https://www.mesto-humpolec.cz/assets/File.ashx?id_org=4932&id_dokumenty=237603


Aneta SLAVÍKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)