Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Dům na Masarykově náměstí 21 v Jihlavě proměnila díla helenínských studentů

Těsně před začátkem rekonstrukce upořádali studenti Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava - Helenín v domě na dolním Masarykově náměstí 21 v Jihlavě unikátní jednodenní výstavu Otisk (v) prostoru. Rekonstrukce domu na Masarykově náměstí 21 by měla začít v polovině letošního prosince. Ve výběrovém řízení na dodavatele stavby vyhrály Pozemní stavby Jihlava s. r. o., které mají od předání staveniště 18 měsíců na dokončení. Do provozu, o který se bude starat příspěvková organizace Brána Jihlavy, by měl dům přejít v prosinci roku 2023. Rekonstrukce bude stát přes 80 milionů korun, město na ni však získalo prestižní grant v hodnotě 39 milionů korun z Evropského hospodářského prostoru.
Těsně před tím, než se z vybydleného domu stane staveniště, využili jeho osobitých místností studenti Střední uměleckoprůmyslové školy v Heleníně. Uspořádali zde výstavu Otisk (v) prostoru, při které se zaměřili na jedinečnost vybydlených místností a profesorům ze školy i hrstce návštěvníků ukázali dům z vlastní perspektivy, a to navíc s obhajobou autorů.

Přesto – a možná právě proto, že výstava trvala jenom jedno odpoledne, zaujala zejména svou tajemnou atmosférou. Temné místnosti většinou osvětlovaly jen samotné exponáty – ať už to byla lampička zahalená závojem mlhy, laser, projekce nebo slabé světlo barevné baterky v rukou návštěvníků. Některé instalace se dokonce měnily s postupem dne – jak se ztrácelo denní světlo a své slovo začalo přebírat umělé osvětlení.

Výstavu zorganizovali studenti Designu a vizuální komunikace a byly zde instalace napříč ročníky, a to jak ze zmíněného pořadatelského oboru, tak z oboru Malba a ilustrace, Reklamní tvorba nebo Design oděvu a módních doplňků.

Podrobně o rekonstrukci domu Masarykovo náměstí 21 lze přečíst v článku na:
https://jihlava.cz/obnova-domu-masarykovo-namesti-21/d-543620

Aneta HRDLIČKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)