Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Zdravotníky v havlíčkobrodské nemocnici navštíví Zdravotní klaun

Zdravotní klaun navštíví primárně zdravotníky dětského oddělení nemocnice v Havlíčkově Brodě v pondělí 29. listopadu v 10.30 hodin a přiveze jim symbolických 20 minut smíchu za 20 let své existence. Dlouhodobá spolupráce se Zdravotním klaunem přinesla úsměvy na stovky tváří dětských pacientů při hospitalizaci i zdravotníků.
Zdravotní klaun slaví 20 let smíchu!

Psal se rok 1998, když americký vizionář, herec, klaun a muzikant Gary Alven Edwards začal dětem v českých nemocnicích přinášet radost. A nebylo to vůbec jednoduché. Své návštěvy financoval první tři roky zcela na vlastní náklady. V roce 2001 nakonec oficiálně založil občanského sdružení Zdravotní klaun. Dnes, téměř na den přesně o 20 let později, působí v České republice 86 profesionálních Zdravotních klaunů, kteří pravidelně navštěvují 63 nemocnic, 8 domovů pro seniory a 1 hospic.

20 minut smíchu za 20 let spolupráce

Slavit se bude ve velkém stylu a jak jinak, než v „našich“ zařízeních. Do terénu vyjede 7 týmů s cílem navštívit všechny nemocnice ve svém regionu. Klaunské vizity však tentokrát nebudou ani tak pro malé pacienty, jako pro ty, bez kterých by Zdravotní klaun zkrátka nebyl. Primáři, primářky, lékaři, lékařky, sestřičky vrchní i staniční, veškerý zdravotnický personál. Těm patří to největší díky.

Ambice našich klaunů jsou jako vždy nedozírné – během jednoho dne, konkrétně tedy v pondělí 29. listopadu, chtějí navštívit své „kolegy“ v celkem 59 nemocnicích a zdravotnických zařízeních. V každém z nich chtějí rozdat alespoň 20 minut smíchu, přinést radost, poděkovat a zejména povzbudit personál v době, která není pro nikoho jednoduchá. Psychický podpora a úsměv na rtech je důležitější více než když dříve a přesně to je ten pravý úkol, pro nás, klauny.

Co se nám díky vám povedlo?

Za dvacet let jsme se proměnili, hodně jsme se naučili, naše červené nosy se dostávají na stále nová místa a vymýšlíme stále nové programy – ale to podstatné se nemění. Humor a smích je podle nás ta nejsilnější zbraň proti smutku. A my ji neváháme použít!

Během 20 let naší činnosti jsme:

Absolvovali 45 832 klaunských návštěv

Rozdali 183 328 hodin smíchu

Rozesmáli 1 145 800 pacientů

- zprav -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)