Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Současná česká skleněná vánoční ozdoba; nová výstava Českých center se třpytí a voní Vánocemi

Současná česká skleněná vánoční ozdoba je název nové výstavy českého skla, která se premiérově uskuteční v Paříži a současně v nizozemském Leerdamu. Zdůrazňuje umění českých sklářů, kteří se specializují na výrobu vánočních ozdob. Vznik nové, originální „křehké výstavy“ iniciovala Česká centra. Na její realizaci se dále podílí Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Národní ústav lidové kultury, a CzechTourismus.
VÁNOCE LETOS BUDOU!

Výroba foukaných skleněných vánočních ozdob má v českých zemích dlouholetou tradici a ve světě mnoho obdivovatelů i sběratelů.  Nová výstava Českých center, která vznikla ve spolupráci s partnery, představuje nejen tradiční skleněné vánoční ozdoby, jejich základní tvary a techniky, ale i nejnovější trendy v oboru – vše z produkce českých firem. Rukodělná kvalita, nápaditost dekoru, tradice i jedinečnost řemeslného postupu jsou přednosti, které z českých skleněných vánočních ozdob učinily světoznámý pojem. Zvláštní kapitolu výstavy tvoří perličkové vánoční ozdoby z Poniklé, které jsou specifickou výrobní technologií aplikovanou pouze v ČR. Proto byly v roce 2020 zapsány do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO). V současnosti je vyrábí pouze jediná firma v ČR – firma Rautis.

Kurátorská dvojice Dagmar Havlíčková a Petr Nový (Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou) zařadila do výběru české firmy, které již získaly své jméno i na mezinárodním poli. V moderní instalaci od Anny Kozové se jich představí hned sedm: Glassor Decorations, Irisa, Ornex, OZDOBA, Rautis, Vánoční ozdoby – DUV – družstvo a Slezská tvorba. Nejstarší z nich, firmě OZDOBA, je 111 let a založil ji Václav Berger, který je příbuzensky spjat právě s rodinou Kozových. Grafický koncept výstavy navrhla Markéta Hanzalová ze studia COLMO.

PETR NOVÝ, KURÁTOR VÝSTAVY, MUZEUM SKLA A BIŽUTERIE V JABLONCI NAD NISOU: „Velmi si vážíme toho, že jsme mohli pro Česká centra připravit putovní přehledovou výstavu skleněných českých vánočních ozdob. Kurátorsky za ní stojí především kolegyně Dagmar Havlíčková, která je duší celého projektu. Téma vánočních ozdob sledujeme dlouhodobě, spravujeme jejich největší veřejnou sbírku na světě a v příštím roce otevřeme pro návštěvníky novou stálou expozici nazvanou WOW - World of Wonders, Svět zázraků.”

České vánoční skleněné ozdoby rezonují i v jiných částech světa. České centrum New York představí designové vánoční ozdoby od firmy Brokisglass a na opačném konci světa v Českém centru Tokio zas perličkové vánoční ozdoby od Rautisu.

TAK TROCHU JINÉ: V BRUSELU ZASVÍTÍ DESIGNOVÉ ZNAČKY

Něco jiného se odehraje v Bruselu. Tam se představí ozdoby současných českých designérů. v umělecké instalaci s názvem Today Together architektky Terezy Hradílkové – Porigami. Vše bude k vidění ve výloze nedaleko bulváru Anspach a burzovního náměstí. Návštěvníky potěší originálky vánočních ozdob od autorů a značek Muck, Nalejto, Tereza Drobná a její kolekce Miracle pro Rautis, Petra Hartmanová a její kolekce minimalistických 3D ozdob pro Rautis, ozdoby Petry Krausové, Anny Semancové.

NIC NENÍ NÁHODOU

Rok 2022 je světovou organizací OSN oficiálně vyhlášen Rokem skla, nová výstava Českých center tak nezpochybnitelně patří do dramaturgického plánu zahraničí prezentace. Výstavní koncept navazuje na výstavy již realizované v minulosti Brilliant by Design (české designové sklo a porcelán, 2008), Handmade Dreams (současná česká módní bižuterie, 2016).

PODPORA VE SVĚTĚ

Jelikož je nadcházející rok rokem skla – sklo budou prezentovat i další Česká centra ve světě. Sofijské centrum zahájí rok skla již teď v prosinci, a představí veřejnosti skláře Lukáše Jabůrka na výstavě Dolce Vita. Jednání o prezentaci firmy Lasvit probíhají v Izraeli. Další ve výčtu je České centrum Milán, které spolupracuje na výstavě Ronyho Plesla s názvem „Gli alberi crescono dal cielo' v Benátkách. Ve španělsku bude vystavovat Jitka Kolbe Růžičková tentokrát však MAVA v Alcorconu a při příležitosti zahájení českého předsednictví EU je naplánována premiéra projektu o inovacích ve skle Czech In v Muzeu Královských skláren v La Granja. Tento projekt dále bude dále uveden prostřednictvím Českých center v Moskvě, Varšavě, a rovněž v Sofii.

JIŘÍ HNILICA, ŘEDITEL ČESKÉHO CENTRA PAŘÍŽ: „České centrum Paříž pojalo Rok českého skla ve Francii jako sérii tří výstav s bohatým doprovodným programem. Rok českého skla zahájíme výstavou ‚Christmas Treasure‘, jarní výstava „Sladká Francie“ uvede skleněný šperk a bižuterii a v pořadí třetí výstava „Duše skla“ představí nejlepší soudobou sklářskou produkci.“

Česká centra podporují sklářské umění nejenom přehlídkami v zahraničí. Část spolupráce navazuje na letošní úspěšnou cestu zahraničních kurátorek z Portugalska, Španělska a Itálie (mezinárodní sympózium skla v Novém Boru).

Petra JUNGWIRTHOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)