Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Prvním mládětem letošního roku je v táborské zoo nečekaně morče, v nejbližších dnech se vylíhnou také malí emu

Přestože se táborská zoologická zahrada specializuje na chov ohrožených druhů zvířat, najdou v ní návštěvníci i početnější a rozšířenější zástupce fauny. Kromě nejrůznějších plemen koz a ovcí či několika koček domácích patří k obyvatelům ZOO Tábor také morčata domácí. A právě posledně zmiňovaní hlodavci připravili táborským ošetřovatelům novoroční překvapení v podobě narozených mláďat. Letošní prvenství mezi přírůstky tak poněkud netradičně získává velmi rozšířené zvíře.
„Naše letošní první odchované mládě dokazuje, že se u nás mají dobře nejen ohrožené druhy zvířat, ale všichni naši zvířecí obyvatelé. Morčata odchováváme pravidelně, ale že si uzmou letošní prvenství, to jsme nečekali. Většinou jsou prvními mláďaty narozenými v novém roce emu,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Morče domácí chované v táborské zoologické zahradě je rozšířené po celém světě a patří k oblíbeným domácím mazlíčkům. Původně pochází z jižní Ameriky, předci domácích morčat žili volně na rozlehlých travnatých pláních. Morčata jsou velmi sociální a lze je chovat i ve větších skupinkách. Postupným šlechtěním vzniklo velké množství plemen, které se liší barvou, délkou či strukturou srsti nebo barvou očí.

Morčata ale jedny z největších ptáků světa předběhla jen o několik dnů. Táborská zoo se už totiž chystá na příchod emu kuřat. „Aktuálně se staráme hned o několik vajec snesených našimi ptáky emu, první mláďata by se měla vylíhnout v druhé polovině ledna,“ dodává ředitel zoo Korec.

Zoologická zahrada v Táboře je nyní v zimním období až do konce března otevřená o víkendech a státních svátcích od 9 do 16 hodin.

Filip SUŠANKA

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)