Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Renesanční hala Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě se proměnila v ptačí park

Vestibul Horáckého muzea s renesanční klenbou v Novém Městě na Moravě se proměnil v ptačí koutek. Lidé si tu mohou prohlédnout plstěné ptáky zhotovené v životní velikosti, obdivovat obraz od místního rodáka Jiřího Židlického nebo se zaposlouchat do ptačího zpěvu z Horáckého orloje, který zhotovil místní Mistr Hanuš Petr Stejskal.
Z vestibulu muzea odstranili pracovníci muzea nepoužívaný počítačový kout, k dispozici je připojení na wifi, a vytvořili zákoutí plné ptačího zpěvu. Návštěvníci si zde mohou posedět na polštářích ve tvaru kamenů, které ušila Ema Oravcová, pokochat se pohledem na plstěné ptáky od paní Vrabcové (sparrows.cz) a poslechnout si jejich zpěv z ptačí budky, kterou vyrobil „Mistr Hanuš“ Petr Stejskal. Ptáčky nakreslila Dita Novotná. Březový háj nainstaloval Jan Oravec. Olejomalba Jelen s laněmi u lesa je od Jiřího Židlického, malíře a kreslíře zvěře, který se narodil roku 1895 v sousedství muzea, na Vratislavově náměstí č. 115 a stal se fenomenálním malířem, kreslířem a ilustrátorem námětů lesa a lesní zvěře. V levitujícím rámu se mohou zájemci s celým zátiším vyfotit. Autorem kompozice je architekt František Brychta ve spolupráci s kurátorkou muzea Alicí Hradilovou.

Ptačí zákoutí prezentuje pět ptáčků typických pro horácký region. Sýkorka koňadra je sice jedním z nejběžnějších ptáků, kteří žijí v blízkosti lidských obydlí, není ale nikdy na škodu znovu se nechat unést její dokonalou krásou. Už jste nasypali na krmítko?
Stehlík obecný se svými barvami vyrovná i papouškům. Jeho nejoblíbenější potravou jsou semínka bodláků. Pokud máte zahradu nebo jiný pozemek a necháte někde kousek divokého porostu, je pravděpodobné, že k vám zavítá tento skvostný návštěvník.
Sýc rousný je sova obývající lesy Vysočiny. Pokud v době hnízdění zabušíte klackem na strom s hnízdní dutinou, vykoukne na vás jako sojka z kukaček.
Ořešník kropenatý hnízdí na skalních vrcholech. Možná ho někdy potkáte na výletě do skal v lese nebo ho přistihnete, jak vám v zahradě krade ořechy.
Hýl obecný je ozdobou každé zasněžené zimní zahrady, kde pro něj zůstala na stromě nějaká jablka. Létá v hejnech, samečci jsou krásně červení, samičky do žluta a krásně zpívají. Přijďte si je do muzea poslechnout!

Horácké muzeum je otevřeno od pondělí do neděle, a to v závislosti na ročním období. V lednu je muzeum pro zájemce otevřeno každý den do 16 hodin.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)