Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Minimuzeum mobilních telefonů a připomínka výroby bot v Hrotovicích

Dokážete si představit pětikilový kufříkový telefon? Tato Nokie Talkman 320F z roku 1987 je u nás dochovaná jen v několika kusech.
Jeden z nich patří do sbírky Zdeňka Lukavce. Mobilní telefony začal sbírat před třemi lety a za tu dobu se mu jich podařilo nashromáždit přes dvě stě. Jeho sbírku tvoří většinou telefony vyrobené po roce 2005. K vidění jsou na zámku v Hrotovicích, kam vás ochotně zavede ředitel Muzea Hrotovicka Jan Knotek. Snad každý mezi nimi pozná „své“ telefony a při prohlídce si může zavzpomínat, jak se před lety psaly SMS bez emotikonů a také si uvědomí, že mobilní telefony nedisponovaly ještě ani fotoaparátem.

Místnost, kde jsou mobilní telefony vystaveny, je doplněna o infopanely popisující historii zámku a především pobočky závodu na výrobu obuvi nazývaná lidově Borovina, která se nacházela právě na zámku. Po znárodnění Baťových závodů v roce 1945 se totiž rozhodlo, že část výroby bude přesunuta do regionů s malou zaměstnaností v průmyslové výrobě a pomůže tak válkou zničenému průmyslu. Závod v Hrotovicích zaměstnával nejen místní, ale pracovali zde i lidí ze širokého okolí. Provoz BOPO (zkratka boty, ponožky) v Hrotovicích fungoval do roku 1999, zbytek výroby byl pak přesunut do Třebíče. Svého času byl tento závod druhým největším výrobcem obuvi ve střední Evropě, zaměstnával na 5 000 lidí. Výroba byla zastavena v roce 2000. Pouze punčochářskou výrobu převzala firma Trepon, která funguje v Třebíči dodnes.

- zprav -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)