Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Loupežné přepadení kriminalisté rychle objasnili

V jihlavském parku došlo minulý týden k loupežnému přepadení mladého muže. Pozitivní ale je, že napadený muž neutrpěl zranění a kriminalisté pachatele opět velmi rychle dopadli. Útočníkovi v tomto případě nebylo ještě ani osmnáct let, při loupeži využil zejména své fyzické převahy. Jeho cílem se stal muž, kterého náhodou potkal. Z peněz získaných při loupeži se ale útočník neradoval dlouho, kriminalisté ho ještě ten den vypátrali a po obvinění z násilného trestného činu směřoval do zařízení pro mládež.
V pátek 29. dubna přijali policisté před druhou hodinou odpoledne na tísňové lince oznámení o loupežném přepadení muže, ke kterému došlo v parku u ulice Jiráskova. Policisté zjistili veškeré dostupné informace k podezřelému muži a začali po něm ve městě pátrat dostupné policejní hlídky a také strážníci městské policie. Prověřování závažného případu převzali jihlavští kriminalisté, provedli šetření a zapojili se do pátrání. Hledání bylo brzy zakončeno úspěchem. Kriminalisté si všimli v lokalitě ulice třída Legionářů mladíka, který odpovídal popisu podezřelého. Mladíka zkontrolovali a nejen, že se jednalo o podezřelého z loupeže, ale ještě po něm bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Kriminalisté mladíka zadrželi a odvezli ho na oddělení policie, kde byl umístěn do cely. Zadržený mladistvý vydal část peněz, kterých se při loupeži zmocnil, a kriminalisté finanční částku zajistili.

Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař trestní stíhání zadrženého mladíka. „Mladistvý byl obviněn ze spáchání provinění loupeže,“ řekl npor. Mgr. Jakub Pivoňka, vedoucí oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, jednalo se o mladíka, který přibližně o týden dříve utekl ze zařízení pro mládež v Moravskoslezském kraji, kde má být umístěn.

Mladistvý byl obviněn z toho, že v parku za použití hrozby násilím přinutil osmnáctiletého muže k vydání finanční hotovosti. Setkání obou v parku bylo ten den věcí náhody. Mladý muž seděl v parku a upoutal pozornost obviněného mladistvého, který k němu přišel a oslovil ho s cílem získat peníze. Při loupeži využil svoji fyzickou převahu a agresivní výhrůžky násilím, přičemž tlak zvyšoval. Nakonec získal finanční hotovost a z místa utekl. Uniknout se mu ale podařilo jen na krátkou dobu, brzy skončil s pouty na rukou a následoval kriminalisty na policejní oddělení. Úspěšné a rychlé dopadení bylo v jeho případě důležité, lze totiž předpokládat, že by město opustil.

Po provedení všech nezbytných úkonů policisté obviněného mladistvého odvezli do zařízení pro mládež, kde si ho převzala oprávněná osoba. Případ kriminalisté dále vyšetřují.

Jana KROUTILOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)