Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Festival ZUŠ Open se blíží, zapojí se i žáci základních uměleckých škol Vysočiny

Letos po šesté budou rozdávat na festivalu ZUŠ Open po celé republice radost z umění nejmladší umělci ze základních uměleckých škol. Po dvou letech pandemie, která omezovala osobní setkávání, nabídne festival od 22. do 29. května opět bohatý a zdarma přístupný program nejrůznějších koncertů, divadelních či tanečních představení i výstav. Uměním ožijí parky, náměstí, kostely a celá řada dalších veřejných míst, kde žáci ZUŠ představí to nejlepší ze své tvorby. Řada škol se připojuje i s nejrůznějšími charitativními akcemi. Cílem festivalu ZUŠ Open, který ve spolupráci se základními uměleckými školami pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené, je nejen představit práci jednotlivých škol, ale také upozornit na šíři a kvalitu celosvětově unikátního systému základního uměleckého školství u nás.
ZUŠky na Vysočině přispějí do celostátního programu ZUŠ Open celou řadou akcí. Například malí umělci z jihlavské ZUŠ připravují na 24. května bohatý program do City Parku Jihlava, ze kterého si tak v tento den návštěvníci vedle nákupu odnesou i mimořádné umělecké zážitky. Týden plný umění připravuje od 23. do 27. května ZUŠ v Moravských Budějovicích. Nabídne dny otevřených dveří, výuku pod širým nebem, open air vystoupení v ulicích města, hudbu a výtvarné tvoření v parku a mnoho dalšího. Centrum města Žďáru nad Sázavou ožije od 23. do 27. května v režii tamní ZUŠ. Malí hudebníci například zpříjemní posezení u kávy v kavárně Kafíčko, před budovou školy se budou konat rockové koncerty nebo taneční představení a na náměstí nabídnou Open Air, na kterém se představí všechny obory školy. Celkem čtyři programy do svého festivalového kalendáře připravila ZUŠka v Třebíči. Zve na benefiční koncert na podporu uprchlíků z Ukrajiny (24. května, Divadlo Pasáž) a na stejné místo o den později na divadelní představení a výstavu. 26. května nabídne společnou akci hudebního a tanečního oboru na parkovišti (16:00). A festival zakončí slavnostním koncertem absolventů Akademie pro seniory (29. května, Divadlo Pasáž). ZUŠ v Polné rovněž láká na umění v centru města. 27. května nabídne odpoledne nabité hudbou na náměstí, odkud se přestěhuje na prezentaci literárně-dramatického a tanečního oboru do kina. Den zakončí velkým koncertem a výstavou na nádvoří hradu a zámku.

Program všech akcí ZUŠ Open na Vysočině naleznete na https://www.zusopen.cz/program/program-2022/?fi=&fr=jhttps://www.zusopen.cz/program/program-2022/?fi=&fr=khttps://www.zusopen.cz/program/?fi=&fr=c.

Festival ZUŠ Open se uskuteční po celé České republice od 22. do 29. května. Vybrané akce se uskuteční i v letních měsících a také v Evropském parlamentu v rámci nadcházejícího českého předsednictví v EU. Více informací o programu je k dispozici na webu www.zusopen.cz. Festival ZUŠ Open se v letošním ročníku připojuje k ARTýdnu – týdnu uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby vyhlášeným UNESCO, který se uskuteční v týdnu 23.–29. května.

Symbolickým vyvrcholení letošního festivalového programu se stane společný celodenní program ZUŠ z nejrůznějších koutů republiky 28. května v Praze ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu ČR, který se koná pod osobní záštitou jeho předsedy, pana Miloše Vytrčila. Zdarma bude přístupný bohatý program hudebních a tanečních vystoupení i nejrůznějších dílniček a workshopů pro děti. Ve večerních hodinách zazní v provedení spojených pěveckých sborů a orchestrů ZUŠ, v čele s dirigentem Janem Kučerou, Missa brevis J. Pavlici a skladba Modlitba pro budoucnost Tomáše Kača. Vzácnými hosty večerního koncertu budou mladí umělci z Ukrajiny a operní pěvec Roman Janál.

Festivalovým mottem je „ZUŠ Open pomáhá“, pod kterým se i letos uskuteční řada akcí s charitativním přesahem. Mnohé ZUŠ od počátku válečného konfliktu pořádají i benefiční koncerty pro Ukrajinu a dají ve svém programu na ZUŠ Open prostor i ukrajinským dětem. Další ZUŠ například vystoupí v domovech seniorů nebo zdravotnických zařízeních. „Jsem ráda, že můžeme vést žáky ke společenské odpovědnosti a empatii. Děkuji základním uměleckým školám, že ve svých řadách dávají příležitost těm, jejichž životy jsou spojené se zdravotním či sociálním znevýhodněním, a i všem příchozím ukrajinským dětem a umělcům, kteří také díky otevřenosti českých ZUŠ našli ve svém novém domově podporu a naději v mimořádně těžké životní situaci,” říká patronka festivalu, operní pěvkyně Magdalena Kožená. Osobně přijede podpořit vystupující žáky ZUŠ v Ústeckém kraji dne 24. 5 2022.

O ZUŠ Open

Festival ZUŠ Open upozorňuje na šíři a kvalitu celosvětově unikátního systému základního uměleckého školství, jímž Česká republika disponuje. Přehlídka, jejímž pořadatelem je Nadační fond Magdaleny Kožené, podporuje a prezentuje školy jako otevřené prostředí pro vyhledávání a systematický rozvoj nadání dětí a mládeže bez ohledu na jejich případné zdravotní či sociální omezení. Zároveň dává příležitost představit nejširší veřejnosti, na čem ZUŠ s dětmi pracují a jak mohou vzájemně spolupracovat. „Jsem hrdá na to, že mohu stát v čele festivalu, který prezentuje význam a kvalitu základního uměleckého vzdělávání v celé jeho šíři. Umění je krásným jazykem a projevem lidského umu, má obrovskou moc spojovat jednotlivce i celou společnost, je prostředkem k budování nejen tvořivosti, ale i komunikace a živých vztahů. To vše má v dnešní době, s ohledem na její problémy i často virtuální vztahy, o to větší význam,” upozorňuje ředitelka festivalu ZUŠ Open Irena Pohl Houkalová. Je to podle ní příležitost představit práci ZUŠ v celé její šíři oborů, jakými jsou hudba, výtvarné umění, divadlo a tanec.

V České republice funguje 507 základních uměleckých škol, ve kterých studuje na 248 tisíc žáků. Aktuálně nabízejí čtyři základní obory – hudební, taneční, výtvarný a literárně-dramatický. Posláním Nadačního fondu Magdaleny Kožené je cílená podpora budování pozice ZUŠ jako prestižního a unikátního systému moderního uměleckého vzdělávání.

Nadační fond Magdaleny Kožené

Mezzosopranistka Magdalena Kožená iniciovala podporu základních uměleckých škol jako světově jedinečného konceptu uměleckého vzdělávání založením nadačního fondu na začátku roku 2016. Členem správní rady fondu a spolupatronem akce je také generální ředitel České filharmonie David Mareček. „Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat,' říká světoznámá mezzosopranistka Magdalena Kožená.

Silvie MARKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)