Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Pro Paměť národa poběží v Třebíči v sobotu 28. května

O minulém víkendu začal seriál Běhů pro Paměť národa, hlavní závody se konaly v Praze a Brně v sobotu 21. května, celkově se už běželo na čtrnácti místech po republice. Tuto sobotu 28. května se seriál uzavře závody v Třebíči a Nových Hradech. Pořadatelé z neziskové organizace Post Bellum očekávají, že se letos zúčastní celkem až pět tisíc lidí a že startovné přinese aspoň dva milion korun. Výtěžek půjde na Paměť národa, která na jaře uspořádala sbírku na pomoc obráncům Ukrajiny, a jejímž hlavním úkolem je natáčení příběhů 20. století a vzdělávání.
V Libušině údolí v Třebíči si mohou běžci v sobotu zvolit trať na 5 nebo 10 km, další možností je rodinný běh na 1 km. Prezence a zázemí bude v areálu BOPO Třebíč u Alternátoru, který bude otevřen od 8 hodin ráno. V rámci doprovodného programu zahraje skupina Caramball, pro děti bude připraven skákací hrad a po závodě proběhne společné opékání u ohně.

„Běžím za pradědu vojáka, kterého vyhodili z práce, a dědu, který kvůli tomu nesměl studovat,“ řekla herečka Denisa Barešová, která Běh pro Paměť národa podporuje a zúčastnila se i pražského běhu v oboře Hvězda. Každý z běžců si na startovní číslo může napsat někoho, kdo jej inspiruje nebo koho chce připomenout a symbolicky mu tak věnovat svůj běh. V Praze se letos připojil i herec Václav Neužil, herečka Lenka Krobotová a novinář Jindřich Šídlo.

Česká Paměť národa patří mezi největší archivy vzpomínek na světě, ve které najdete přes 10 000 svědectví válečných veteránů, přeživších holocaustu, odbojářů nebo například disidentů. Lidé si na běhu připomínali osobnosti z Paměti národa, například odbojářku Hanu Truncovou, generály Sedláčka a Fajta. Často zněla i jména Jozefa Gabčíka, Jana Kubiše, Milady Horákové, letců RAF, obránců Ukrajiny nebo statečných příbuzných.

„Sokol a zápasník Jaroslav Cibulka strávil 9 let v jáchymovských dolech, a dokonce načas z lágru utekl. Během rozhovoru nám řekl, že nejhorší chvíle svého životě zvládal díky tomu, že byl zvyklý na těžkou práci a sportoval,“ představuje jednoho z pamětníků Kristýna Bardová, tisková mluvčí Post Bellum. „Jaroslav Cibulka potvrzuje rčení, že ve zdravém tělo bývá i zdravý duch. A že boj za správnou věc se většinou neobejde bez přípravy, vytrvalosti a houževnatosti. Právě k překonávání sama sebe má Běh pro Paměť národa inspirovat,“ dodává Bardová.

Běh se letos koná v Praze, Brně, Ostravě a na dalších 12 místech. Profesionálně měřené závody na 10 a 5 kilometrů ocení nejen aktivní sportovci, pro rodiny jsou zas připraveny kratší trasy a na řadě míst doprovodný program – koncerty, divadla, výstavy nebo komentované procházky. Běžci mají také možnost zvolit individuální běhy, na které se mohou vydat sami a na vyznačených trasách poměřit síly on-line. Více informací a možnost registrací je na www.behpropametnaroda.cz

O Post Bellum a Paměti národa

Dokumentaristé z Post Bellum od roku 2001 natáčí a vypráví příběhy 20. století. V archivu Paměť národa zveřejnili už přes 10 000 svědectví válečných veteránů, vězňů nacismu a komunismu, disidentů, ale například i agentů StB. Hledají stále nové způsoby, jak jejich zkušenost předat hlavně mladší generaci a jak příběhy 20. století vyprávět. Pro žáky a studenty připravují vzdělávací programy, tvoří rozhlasové a televizní pořady, pravidelně publikují příběhy v médiích, pořádají projekce, výstavy, vydávají knihy. Pomáhají také dokumentovat paměť v zahraničí, kde o svoji svobodu právě dnes bojují. Se začátkem ruské invaze na Ukajinu Post Bellum zahájilo sbírku, díky které poslali obráncům přes 10 tisíc neprůstřelných vest, stovky dronů a zdravotní materiál v hodnotě desítek milionů. Více na postbellum.cz a pametnaroda.cz

Petra DOSOUDILOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)