Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Filmová hvězda Masotra z táborské zoo oslaví kulaté desáté narozeniny

Kulaté desáté narozeniny oslaví v sobotu 28. května filmová hvězda z táborské zoologické zahrady – samec fosy madagaskarské Masotra. Právě tento zvířecí druh hrál jednu z hlavních rolí v populárním animovaném filmu Madagaskar. Ať už jste jeho příznivcem či nikoliv, dorazte s Masotrou oslavit jeho narozeniny. Narozeninové komentované krmení začne ve 13:30. Pro děti budou připraveny drobné soutěže.
„Náš Masotra si rád hraje s návštěvníky na schovávanou. Tuto hru ukončí až nabídka pořádného jídla. Návštěvníci sobotní narozeninové oslavy tak mají mimořádnou příležitost prohlédnout si tohle vzácné zvíře pěkně z blízka. Když je Masotra pořádně najezený, rád přihlížejícím krátce zapózuje. Moc dobře totiž ví, jak je fotogenický,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Fosa madagaskarská patří k nejohroženějším zvířecím druhům na celém světě. Ve volné přírodě přežívá už jen pár posledních tisíc jedinců. V evropských zoologických zahradách žije podle posledních aktuálních dat pouze osm desítek jedinců fosy, v Česku ji kromě Tábora chovají už jen v jedné další zoo. Táborská zoologická zahrada vzácnou fosu madagaskarskou chová díky zapojení do Evropského záchovného programu EEP zaštiťovaného Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií (EAZA).

Pochází z Madagaskaru, kde je vrcholovým predátorem. V přírodě loví lemury a menší savce, plazy a ptáky. I když se nejvíce podobá malé pumě, ke kočkám má evolučně poměrně daleko. Díky molekulárně biologickým studiím se přišlo na to, že nejbližšími příbuznými madagaskarských šelem jsou takzvané promykovité šelmy. Fosa je anatomicky výborně přizpůsobena pro život v korunách stromů, kde se i díky dlouhému ocasu dokáže velmi obratně pohybovat a lovit. Jedná se solitérní zvíře, partneři se potkávají pouze v období páření. Mimo toto období jsou jedinci vůči sobě velmi agresivní. Fosy jsou nejaktivnější během soumraku a rozbřesku.

Filip SUŠANKA

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)