Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Výstava v prostorách Tvrze ve Žďáře nad Sázavou provede návštěvníky obdobím baroka

Výpravná výstava s titulem Roky v baroku bude zahájena ve čtvrtek 10. června ve Tvrzi ve Žďáře nad Sázavou. Expozice k 300. výročí posvěcení poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře s podtitulem Životní pouť barokního člověka doslova a všemi smysly provede návštěvníka životními etapami lidského bytí od narození po smrt v době barokní.
Jaké svátky a církevní i lidové obřady provázely člověka každý rok? Jak se lišil osud muže a ženy, bohatého a chudého, sirotka, vdovy, vojáka či kněze? Jak vypadalo dětství, mládí, svatba, šestinedělí, pracovní život, stáří a proč každý barokní člověk toužil po dobré smrti? Co se jedlo a pilo, jak se uplatňovala spravedlnost, nebo jakou roli v životě hrála víra, pověrčivost a lidová magie?

Součástí výstavy budou interaktivní prvky, kde si malí i velcí vyzkouší psaní husím brkem, osobně se seznámí s dobovou módou, nebo si zatočí kolem osudu, které stejně nevyzpytatelně jako kdysi určí návštěvníkův osud.

Výstava potrvá do 6. listopadu a vstupné je 50 a 30 korun. Otevřeno je od úterý do neděle od 9 do 12 a 12.30 do 17 hodin.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)