Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Truhlář Pavel Svoboda vyrobil motocykl pouze ze dřeva

Mistr truhlář Pavel Svoboda z Horní Cerekve na Pelhřimovsku představil na festivalu Pelhřimov - město rekordů dřevěný modelu motocyklu Jawa 50/550 - Pionýr, který byl svého času pro tvar sedla lidově nazýván „Pařez“. Vyráběn byl v letech 1955 – 1958. Model byl zhotoven v měřítku 1:1, ručně bez použití CNC strojů. Jediným použitým materiálem je dřevo, žádný jiný materiál nebyl použit ani ve spojích.
Unikátní motocykl má stejně jako originál následující parametry: délka 1770 mm, šířka 600 mm, výška 936 mm, rozvor 1165 mm.

Rekordman při výrobě, kterou zahájil v roce 2018 a po 2637 hodinách čistého času práce ji dokončil 9. června 2022, použil 21 druhů dřeva: smrk, borovice, tis červený, ořech, eben, hruška, švestka, javor, buk, dub, třešeň, škumpa, rakytník, thuje, bříza, modřín, olše, akát, lípa, jasan a ovangkol.

Zajímavostí je, že dřevo tisu pochází z památného stromu ve Vilémovicích u Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku, který bývá označován jako nejstarší tis střední Evropy nebo nejstarší strom České republiky.

Unikátní motocykl byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zapsán dne 9. června 2022 na tiskové konferenci konané na zahradě expozice s příznačným názvem Zlaté české ručičky pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit.

Miroslav MAREK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)