Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Festival rekordů v Pelhřimově přinesl téměř čtyři desítky rekordních počinů

V průběhu 32. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů bylo do výsledkové listiny zapsáno 37 jednotlivých rekordů a kuriózních výkonů. Do Rekordmanské síně slávy byl uveden historicky nejlepší střelec české fotbalové ligy David Lafata. Uděleno bylo dalších 5 výročních rekordmanských cen Rekordman roku. Neodmyslitelnou součástí festivalu je již celé desetiletí 93letá paní Jarmila Bursová, která tentokrát pro návštěvníky tradiční akce uháčkovala 200 síťovek (praktických tašek), které do jedné rozdala přítomným zájemcům. Unikátním dílem je motocykl JAWA 50/550 (zvaný lidově 'pařez'), který truhlářský mistr Pavel Svoboda vytvořil v poměru 1:1 ze dřeva, a to včetně čístí vytvořených z nejstaršího stromu České republiky - vilémovského tisu. Motorka je dokladem toho, že úsloví o zlatých českých ručičkách má stále svou platnost.
Z výsledkové listiny:

Hodinovka dvoubarevných karikatur
Lubomír Vaněk z Brna dokázal za 1 hodinu vyobrazit celkem 102 návštěvníků 32. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů prostřednictvím modrožlutých karikatur. Tato barevná kombinace vznikla slepením modré a žluté fixy k sobě, přičemž obvod této psací potřeby činil 9 cm. Důvodem rekordu bylo vyjádření sounáležitosti k bránící se Ukrajině.

Opakované přejetí člověka motocyklem přes rampu umístěnou na břiše
Marcel Šerý ze Slovenska se nechal v průběhu 4 minut a 27 vteřin celkem 12krát přejet motocyklem Yamaha Virago 1100. Při pokusu byla použita nájezdní rampa o délce 560 cm, šířce 50 cm a tloušťce 4,5 cm složená ze dvou dřevěných fošen, které byly uprostřed spojeny pantem. Celková váha, kterou si nechal rekordman přejet břicho, činila 3 930 kg.

Rychlostní oblékání kompletní výstroje hokejového brankáře
Filip Sigmund, 17letý hokejový brankář jihlavské juniorské Dukly, si na sebe dokázal během 3:12,21 min obléct výstroj hokejového brankáře. Jednalo se o tyto části výstroje: hokejové podvazky, brankářský suspenzor, brankářské kalhoty, brusle, betony, nákrčník, vesta, dres, maska, lapačka, vyrážečka a brankářská hůl.

REKORDMAN ROKU 2022
• výroční rekordmanské ceny •

Již podvacáté je součástí festivalu Pelhřimov – město rekordů, jehož 32. ročník probíhal od 24. května a vyvrcholil 11. června celodenním programem na pelhřimovském náměstí, také vyhlášení výročních rekordmanských cen REKORDMAN ROKU.

Pokusů o zápis do České knihy rekordů a Databanky českých a světových NEJ… zaznamenala pelhřimovská Agentura Dobrý den vydávající Českou knihu rekordů v uplynulém roce i přes mnohá omezení související s pandemií nového koronaviru a navazujícími vládními opatřeními na dvě stovky. To jsou dvě stovky akcí, jichž se komisaři Agentury Dobrý den zúčastnili, kde dohlíželi nad průběhem rekordních pokusů či počinů či nebo které ADD organizovala. Mnohé z nich jsou vskutku pozoruhodné. Vybrat z nich držitele cen nebylo jednoduché.

V rámci sobotního Galavečera rekordů se držiteli cen stali:

REKORDMAN ROKU – kategorie MUŽI

Strongman Jan Šťastný z Pardubic dokázal za 2:40,42 min postupně ze země vzepřít a poté usadit na 115 cm vysokou korbu nákladního auta vzdálenou 1 m 36 plných 50litrových pivních sudů o hmotnosti á 62,5 kg, což představuje přemístění 2 250 kg. Jak ve výchozí pozici, tak na korbě auta muselo všech 36 sudů stát. Výkon byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov, zaregistrován dne 9. června 2021 na dvoře pivovaru Poutník v rámci akce PELHŘIMOV! MĚSTO REKORDŮ ŽIJE!

REKORDMAN ROKU – kategorie ŽENY

Sólo přejezd největšího švédského jezera na paddleboardu

Monika Klemšová dokázala v rámci svého projektu „S paddleboardem zemí Vikingů“ v období od 26. června do 13. července 2020 přejet největší švédské jezero Vänern z jihu (Vänersborg) na sever (Karlstad) na paddleboardu. Trasu dlouhou 270 km překonala sama bez jakékoliv technické podpory v 11 etapách. Cesta probíhala v komplikovaných povětrnostních podmínkách, v daném období jsou zahrnuty i dny čekání na bezpečnější počasí pro další přesun. Cestu rekordmanka absolvovala na dvoukomorovém plováku Starboard Touring DDC 12´6“ vážícím 11,6 kg a s sebou vezla 25 kg vybavení, 13 kg jídla a 2 půlkilová pádla. Jezero Vänern je zároveň 3. největším jezerem v Evropě. Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaregistrován dne 24. března 2021 v Pelhřimově.

kategorie REKLAMNÍ REKORD ROKU

Největší sbírka nočníků a toalet

Muzeum historických nočníků a toalet o.p.s. vlastní ve své sbírce celkem 2572 kusů nočníků, toalet a jiných předmětů souvisejících s hygienou. Mezi ty patří například bidety, umývadla, splachovadla nebo pasti na blechy. K unikátům sbírky patří mimo jiné také nočníky vyrobené pro Napoleona Bonaparta, Titanic, čínského císaře Čchie-lunga, hraběnku Mathildu Nostitzovou či toalety z vesmírného programu. Rekordní sbírka byla do České databanky rekordů Agentury Dobrý den, spravující Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově zaregistrována dne 5. června 2021 v Muzeu historických nočníků a toalet v Praze.

kategorie CHARITATIVNÍ REKORD ROKU

Největší mapa ČR z dílků puzzle

7 školáků a 4 dospělí z dobříšského nadačního fondu Děti bez mobilu sestavili jako vyvrcholení svého dobročinného projektu „Spojme Česko“, mapu České republiky z 5060 dílků puzzle. Obrazec o rozměrech 21,12 m × 11,83 m skládali 2:50 hod. Každý z dílků měl na výšku 26,9 cm a šíři 18 cm. Smyslem akce bylo prostřednictvím symbolického prodeje jednotlivých dílků mapy přispět do sbírky na stavbu dětského hospice Dům pro Julii v Brně. Každý dárce si mohl na mapě vybrat svůj dílek puzzle (např. ten se svou obcí) a po uhrazení finančního daru jej obdržel poštou, přičemž poté se na svůj dílek libovolným způsobem zvěčnil (vzkazem, podpisem) a poslal ho zpět na adresu pořadatele. Takto nadšenci z Dobříše shromáždili dohromady 150 000 korun, které Jakub Jánský prostřednictvím šeku předal do rukou ředitelky budoucího dětského hospice Radce Vernerové.

Rekordní puzzle byly sestaveny 23. června 2021 ve Sportovní hale v Pelhřimově a následně zaregistrovány do České databanky rekordů.

REKORDMAN ROKU - kategorie Moderní technologie

Nejmenší 3D tištěná miniatura budovy

IQS nano s.r.o., technologická společnost zabývající se vývojem v oblasti mikro a nanotechnologií pro aplikace v syntetické holografii, mikro optice a dalších technických aplikacích, vyrobila tištěnou miniaturu Velké mešity Al-Mastdžid al-Harám v Mekce o velikosti 820 µm x 643 µm x 135 µm. Tisk 3D objektu v měřítku cca 1 : 600 000 byl realizován na mikro – stereolitografu při rozlišení zápisu 250 nm ve dnech 29. – 30. července 2021 v Brně. Miniatura, vyrobená jako exponát pro Pavilon České republiky na výstavě EXPO DUBAI 2020, byla následně zapsána do České knihy rekordů.

Miroslav MAREK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)