Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Výstava Srdce a zvon na hradě Roštejně nabízí dějiny zvonařství, cínové nádobí i zvon ze zinku

Výstava Srdce a zvon instalovaná na hradě Roštejně na Jihlavsku nabízí třeba ukázky starobylého cínového nádobí a zvonků a zvonů z různých historických období a použitých materiálů. Postup výroby zvonu je vyložen na panelu a zpředmětněn ukázkami surovin a modely výroby zvonové formy v reálné velikosti.
Výstava návštěvníkům přibližuje formou tematických panelů a vybraných trojrozměrných předmětů mimo jiné dějiny zvonařství a způsoby dokumentace zvonů i jejich památkové ochrany. Seznamuje rovněž s výsledky vlastního několikaletého výzkumu, který byl zaměřen nejen na plošnou dokumentaci všech dochovaných zvonů a cimbálů v okresech Jihlava, Žďár nad Sázavou a Havlíčkův Brod, ale přináší i zcela nové poznatky o historické výrobě zvonů v Jihlavě, Velkém Meziříčí i novodobé produkci zvonů ve Žďárských strojírnách a slévárnách.

Mezi vystavenými předměty jsou ukázky starobylého cínového nádobí a zvonků a zvonů z různých historických období a použitých materiálů. Postup výroby zvonu je vyložen na panelu a zpředmětněn ukázkami surovin a modely výroby zvonové formy v reálné velikosti.

Na jeden ze zvonů, vyrobený z poměrně výjimečného materiálu – zinku si budou návštěvníci na hradním nádvoří také moci sami zazvonit.

Výstava na hradě potrvá do 9. října. Od června do srpna je otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin; v září denně mimo pondělí 10 - 12 a 13 - 17 hodin, v říjnu o víkendech a všech svátcích 10 - 12 a 13 - 17 hodin.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)