Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Den otevřených dveří se záchranáři přilákal čtyři tisíce návštěvníků; lidé měli zájem o sanitky i simulátor vrtulníku

Krásné počasí, nabitý celodenní program a davy zvědavých lidí. Takový byl Den otevřených dveří se záchranáři, který proběhl v sobotu 11. června 2022 v prostorách Vzdělávacího a výcvikového střediska krajské záchranné služby v Jihlavě.
Prohlídky od A do Z

V průběhu dne probíhalo uvnitř střediska několik ukázek první pomoci, kde si všichni malí i velcí návštěvníci se zájmem zkoušeli například kardiopulmonální resuscitaci nebo obdivovali nejmodernější pacientské simulátory, sloužící ke školení našich záchranářů. Samozřejmě nechybělo ani stanoviště zdravotnického operačního střediska, na kterém operátorky tísňové linky 155 názorně předváděly, jak probíhá spuštění záchranného řetězce, od přijetí výzvy, až po vyslání posádky na místo události. Divákům se také předvedl biohazard tým, speciální skupina záchranářů vyčleněna k zásahům u pacientů s vysoce nakažlivou nemocí. Jak se právě takový pacient cítí, zažilo na vlastní kůži hned několik dobrovolníků, kteří se zdravotníky v ochranných oblecích nechali uzavřít do takzvaných biovaků, sloužících k transportu nakažené osoby do nemocnice. V jedné z učeben si mohli návštěvníci vyzkoušet, jak vypadá simulace mimořádné události s využitím programu virtuální reality XVR. Vůbec poprvé pro veřejnost byl zpřístupněn i simulátor vrtulníku, jediný svého druhu v ČR, který si mohly děti se svými rodiči nejen prohlédnout, ale také se v něm prolétnout.

Venku se tvořily fronty u všech našich typů sanitních vozidel, které mohli zájemci detailně prozkoumat a zjistit, jak se cítí nejen posádka, ale také pacient. Velký zájem vzbudil i skutečný vrtulník leteckých záchranářů, který z heliportu, vzdáleném pouhých pár desítek metrů od návštěvníků, několikrát za den vzlétl k ostrému zásahu.

Po celý den bylo možné zapojit se do aktivit a soutěží u stánků Ministerstva pro místní rozvoj, Kraje Vysočina, Nadačního fondu Kryštůfek i Policie ČR, která navíc v průběhu odpoledne předvedla poutavou ukázku psovodů se cvičenými psy. O zábavu nejmenších návštěvníků se pak postaral oblíbený moderátor Milan Řezníček, jehož animační programy přilákaly nadšené děti k pódiu hned několikrát. V obležení však byly i další aktivity - skákací hrad, malování na obličej, fotokoutek či lezecká stěna. 'Obrovské poděkování patří všem, kteří se podíleli na vytvoření perfektní atmosféry a bezproblémový chod celé akce. Hlavní odměnou nám byly rozzářené tváře stovek dětí a jejich rodičů', zhodnotila Den otevřených dveří se záchranáři v Jihlavě ředitelka krajské záchranky Vladislava Filová.

Petr JANÁČEK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)