Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

V Keřkově rozkvétá vzácný liliovník tulipánokvětý

Paní Věra Ficbauerová si všimla, že v Keřkově nedaleko Přibyslavi na Havlíčkobrodsku, kde bydlí, začal kvést liliovník tulipánokvětý. Na její výzvu jsem první letošní květy nádherného a neobvyklého stromu vyfotografoval. Zvoncovité květy, zatím se jich na keřkovském stromě rozvinulo málo, více jich bude ve druhé polovině června a v červenci, jsou skutečně podobné tulipánům.
Liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera) pochází ze Severní Ameriky. Do Evropy byl dovezen kolem roku 1660 a v Čechách byl prvně vysazen až v roce 1865 v zahradě zámku Hluboká nad Vltavou. Kdo jej vysadil u keřkovské Sativy, není známo.

Ve své domovině ve volné přírodě dorůstá do výšky až 50 metrů, odborná literatura uvádí, že v našich podmínkách jeho růst končí ve výšce 20–30 m. Roste pomalu, po deseti letech dosahuje výšky 2–3 m, po dvaceti letech 5–8 m a většinou až po čtyřiceti a více letech se jeho koruna dostane přes 15 m, což je případ stromu v Keřkově.

Květy, jak název napovídá, mají tulipánovitý tvar, žluto zelenou barvu a ve spodní části jsou žíhané sytě oranžovou barvou. Po odkvětu na stromě zůstávají úzké semeníky, na zimu seschnou a otevřou se do hvězdy.

Liliovník je poměrně drahý strom, například zahradnictví Spomyšl ho prodává za 20 999 korun.

Více foto Ivo Havlíka na: https://pribyslav.cz/v-kerkove-rozkveta-vzacny-strom/d-78346

Ivo HAVLÍK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)