Vytisknout článek...

Jan Kodeš vstoupil v Pelhřimově do Rekordmanské síně slávy

Legenda českého tenisu Jan Kodeš vstoupil v Pelhřimově do Rekordmanské síně slávy. Stalo se tak v místě, kde jako žák vyhrál svůj vůbec první velký turnaj – tedy na tenisových dvorcích v pelhřimovských Městských sadech.
Pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit uvádí každoročně do Rekordmanské síně slávy dvě, tři osobnosti. V předchozích letech toto ocenění získali například manželé Zátopkovi – věhlasní atleti, zpěvák Karel Gott, divadelník Jiří Suchý… a před pár týdny v rámci festivalu Pelhřimov – město rekordů také nejlepší ligový střelec české fotbalové historie David Lafata. A nyní byl takto oceněn Jan Kodeš, a to jako Jediný tenista v české a československé historii, který získal nejvýznamnější individuální i týmovou trofej. Tento jeden z nejlepších hráčů české tenisové historie se v roce 1973 stal vítězem dvouhry nejslavnějšího a nejuznávanějšího tenisového turnaje – Wimbledonu – a zároveň byl členem československého týmu, který v roce 1980 vyhrál nejprestižnější soutěž družstev – Davis Cup. Je rovněž držitelem českého rekordu v počtu zápasů odehraných v této týmové soutěži: na svém kontě má 94 utkání v průběhu 15 sezón, během nichž vytvořil i další rekord v největším počtu vítězných zápasů v Davis Cupu (vyhrál v pomyslném československém dresu celkem 60x).

Přes všechny zmíněné úspěchy světového významu má Jan Kodeš doma stále vystaven diplom, který v r. 1960 převzal v Pelhřimově za své vítězství ve dvouhře na celostátním turnaji žactva.

Foto s exponátem Muzea rekordů a kuriozit - tenisovou raketou, která měří 228 cm.