Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

(NE)BEZPEČNÉ LÉTO: Nejrizikovější období v roce začíná

Máme před sebou jedno z nejrizikovějších období v roce, letní prázdniny, které naplno startují už tento týden. Statistika mluví jasně - v červenci a v srpnu již tradičně evidujeme o několik stovek výjezdů více, než během ostatních měsíců v roce. Krajští záchranáři proto vzkazují: dávejte na sebe pozor, zklidněte provoz a užijete si letní dny ve zdraví.
V průměru více jak osm tisíc výjezdů uskuteční každoročně Zdravotnická záchranná služba Kraje
Vysočina během dvouměsíčních letních prázdnin. Nejčastějším důvodem zásahu bývají nejrůznější
somatické obtíže, jejichž riziko vzniku v horkých dnech logicky stoupá. Naši záchranáři se tak v létě ve vysoké míře setkávají s diagnózami jako kolaps, dušnost, vysoký krevní tlak či bolest na hrudi. Nemalou část výjezdů však tvoří i úrazy, ke kterým nejčastěji dochází v souvislosti s volnočasovými aktivitami. Jedná se o zranění způsobena pádem z kola či koloběžky, při turistice nebo při pobytu u vody. Pojďme to společně změnit a snížit riziko nešťastných událostí na minimum!

Bezpečné léto u vody
Při koupání a trávení času u vody bychom měli dodržovat několik základních pravidel. Především
neskákat do neznámých míst, nepřeceňovat své síly a plavecké dovednosti a v neposlední řadě se
vyvarovat konzumaci alkoholu, který riziko úrazu či tonutí mnohonásobně zvyšuje. Tvrzení, že lidem, co umí plavat,se nemůže nic stát, je omyl. Je třeba si uvědomit jeden zásadní fakt, a to ten, že naprostá většina utonulých osob jsou právě plavci. Ohrožení jsou ale i neplavci, převážně ti nejmenší. Zcela zásadní pravidlo tak zní - nikdy, ale opravdu NIKDY nenechávejte malé děti u vody bez dozoru. Každá, byť jen malá chvilka nepozornosti, může vést k tragédii obřích rozměrů. Především majitelé zahradních bazénů a jezírek by se tak vždy měli při odchodu ujistit, že mají bazén dostatečně zabezpečený tak, aby se k němu v jejich nepřítomnosti nemohlo dítě dostat.

Bezpečné léto na kole
I přesto, že zákon o provozu na pozemních komunikacích ukládá povinnost nošení helmy na kolo pouze dětem a mladistvým do 18 let, měla by být tato výbava nedílnou součástí každého cyklisty, bez ohledu na věk. Naprosto vás chápeme. Nejspíš si v ní nepřipadáte ani trochu atraktivně, ale vězte, že v případě nehody je to, zda jste či nejste 'IN', zcela nepodstatné. Používání ochranných pomůcek při jízdě na kole, elektrokole, koloběžce či bruslích prokazatelně snižuje riziko vážných úrazů a mnohdy i doživotních následků.

Bezpečné léto v přírodě
Léto je obdobím, kdy vyráží na výlety i ti z nás, co běžně turistice neholdují. Z romantické procházky lesem či přírodou, kde není ani živáčka, se ale může v případě úrazu nebo jiné zdravotní komplikace stát nezáviděníhodná situace. Navést posádku záchranné služby na místo, kde se aktuálně nacházím například se zlomeným kotníkem, nemusí být úplně jednoduché ani pro toho, kdo zná lokalitu kolem sebe, jako své boty. V takových situacích je neocenitelným pomocníkem mobilní aplikace ZÁCHRANKA, kterou lze bezplatně stáhnout do svého chytrého mobilního telefonu. Pokud člověk vytočí tísňovou linku přímo z této aplikace, tak může operátor díky GPS souřadnicím jednoduše a přesně lokalizovat místo události. Pomoc, která je na cestě k vám, tak bude daleko rychlejší, než při zdlouhavém vysvětlování a navádění operátorky, kde se vlastně aktuálně nachazím.

Bezpečné léto v tropických dnech
Že vysoké teploty ohrožují převážně starší osoby? Ano, i ne. Přesto, že jsou právě senioři nejvíce
ohroženou skupinou, mohou vysoké teploty způsobit vážné komplikace i mladším ročníkům a dokonce i dětem. Rádi bychom tedy připomněli již stokrát připomínané. Během tropických dnů je nutné omezit pohyb na přímém slunci na minimum, nosit pokrývku hlavy a dodržovat dostatečný pitný režim. A to i v případě, že žízeň v danou chvíli nemáme. Když se totiž tělo přihlásí o slovo a pocit žízně nastane, pak už je většinou pozdě.

Pojďme udělat maximum pro to, aby bylo letošní léto BEZPEČNÉ

Petr JANÁČEK

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)