Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Santiniho šifra seznámí účastníky s šesti místy na Vysočině spojená s architektem Janem Blažejem Santinim Aichlem

S dílem architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla na Vysočině se nyní mohou zájemci seznámit prostřednictvím putování Santiniho šifra. Tištěný plánek si mohou zakoupit v turistických informačních centrech v Bystřici nad Pernštejnem, Novém Městě na Moravě, Nedvědici, Žďáře nad Sázavou, zámku Žďár, Sněžném, Šiklandu a v pokladně poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou.
Hra Santiniho šifra seznamuje návštěvníky se šesti místy v regionu, která jsou s význačným architektem spojena. Kromě nejznámějšího z nich, kterým je poutní kostel na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou, památka UNESCO, jde o kostel svatého Václava ve Zvoli, barokně přestavěný kostel v Bobrové, jenž poutá pozornost opačnou orientací kostelní věže, než je obvyklé, či kostel v Obyčtově s půdorysem želvy. V Ostrově nad Oslavou je zájezdní hostinec ve tvaru písmene W - představuje iniciály opata Václava Vejmluvy a klášter cisterciaček přestavěný na zámek a areál poutního místa Svatá Anna čeká luštitele šifry v Pohledu na Havlíčskobrodsku.

Hra cílí na malé i velké a operuje se symboly, tvary, písmeny, čísly či šiframi ukrývajícími se v šesti zmíněných stavbách. „Fasády kostelů, kamenné sochy nebo lesní zátiší pomohou k vyluštění 27 úkolů a na jejich konci se skrývá vzkaz Santiniho šifry,“ přiblížil autor nápadu, kterým je žďárský učitel Jiří Dokulil.

„Trasa šifry umožňuje pohyb na kole, pěšky, veřejnou dopravou nebo autem. Zúčastnit se může jednotlivec i skupina. Úspěšní luštitelé vymění řešení šifry s průvodcem v kostele na Zelené hoře, případně v informačním centru ve žďárském zámku za drobnou odměnu,“ doplnil ředitel Koruny Vysočiny David Štěpánek.

Foto: Poutní kostel Navštívení Panny Marie, který nechal v Obyčtově vybudovat žďárský opat Václav Vejmluva, autorem projektu byl Jan Santini. Složitý symbolický význam, který je od počátku stavbě přikládán, lze minimalisticky vyložit na půdorysu ve tvaru želvy, jako symbolu stálosti ve víře.


- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)