Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Ze zámeckých oken v Budkově zmizí mříže, fasádě se vrátí původní barvy

Dlouho připravovaná a plánovaná oprava fasády a kompletní výměna oken na objektu zámku v Budkově na Třebíčsku začne začátkem srpna. V současné době zde sídlí dětský domov. Opravy za téměř 20 milionů korun bude platit Kraj Vysočina. Hotovo by mělo být za půldruhého roku. Uvedl to krajský radní pro oblast majetku Karel Janoušek.
Zámek v Budkově tvořený čtyřmi křídly prošel postupně částečnou rekonstrukcí v sedmdesátých letech minulého století. V následujících měsících dojde zejména k opravám omítkových vrstev, ke kompletní výměně oken a dveří, které budou vyrobeny jako tvarové kopie stávajících výplní nebo dojde k jejich citlivé repasi. „Ze všech oken budou demontovány veškeré zcela nevhodné novodobé ocelové mříže. Práce na vnějším plášti objektu budou akcentovat původní architektonický a výtvarný výraz. Plánované úpravy mají za cíl navrátit objektu historickou vnější podobu zachycenou na dochovalé fotodokumentaci,“ prozradil Karel Janoušek. Areál bude zbaven necitlivě umístěných betonových tarasů, restaurovány budou kamenné prvky v ploše opravovaných průčelí, dominantní balkon i kamenná dlažba. Opravy budou doprovázeny nezbytným stratigrafickým průzkumem.

Dochované informace o zámku v Budkově jsou z roku 1353, kdy zde byla původní vodní tvrz postavená Janem z Budkova. Na začátku 16. stolení byla přestavěna v pozdně gotickém stylu, následně na gotický zámek s pozdními barokními interiérovými úpravami. Jako dětský domov je objekt využíván od padesátých let minulého století. Současným majitelem objektu je Kraj Vysočina.

Jitka SVATOŠOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)