Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Žádná půjčka není špatná; při problémech se splácením musíte komunikovat s bankou nebo s úvěrovou společností

Pořídit si v dnešní době půjčku je velmi jednoduché. Navíc žijeme ve společnosti, která je zvyklá si peníze půjčovat. Největší smysl dávají půjčky na bydlení nebo na auto, protože se jedná o nákladné věci. U každé půjčky záleží na tom, zda je člověk schopen bez problémů sjednané úvěry splácet. Podle Ondřeje Šmakala, generálního ředitele Orka Ventures, žádná půjčka není špatná, je ale vždy třeba zhodnotit, zda úvěr nebude mít negativní vliv na rozpočet domácnosti.
„Jsme součástí západní společnosti a západní společnost je zvyklá si půjčovat. Každou půjčku je ale třeba zvážit. Vždycky by měl člověk vědět, na co si půjčuje a zda je v jeho silách závazek splácet, nebo ne. Například při hypotékách člověk investuje do vlastního bydlení a ke zjištění, jestli člověk zvládne plnit tento závazek, dopomáhá banka, která vždy ověří, na jakou výši investice do vlastního bydlení člověk má a na jakou ne,“ vysvětluje Ondřej Šmakal z Orka Ventures a dodává, že banka většinou po třech nebo pěti letech, v závislosti na zvolené délce fixace, v podstatě zkontroluje, zda je klient schopen svůj hypoteční úvěr nadále splácet.

„Úrokové sazby u hypoték rostou, ale zvyšují se také ceny nemovitostí. Takže, i když si někdo půjčí s úrokem pět procent a hodnota nemovitosti vzroste o deset procent, pořád se tato půjčka ekonomicky vyplatí. Otázkou je, jestli je nutné nemovitost vlastnit a kvůli tomu se zadlužit třeba na 30 let,“ podotýká Ondřej Šmakal.

Další praktická půjčka je na pořízení auta, v takovém případě je nejlepší využít operativní leasing, pokud to ovšem situace umožňuje.

„Pak jsou neúčelové úvěry, které se využívají v případě, když dotyčný potřebuje překlenout nějaké složitější finanční období, nebo si náhle půjčit na vybavení domácnosti. U čeho bych doporučil opatrnost jsou právě velké spotřebitelské úvěry. Tam by bylo dobré pečlivě zvážit částku a důvod, kvůli kterému si klient půjčuje. Za zbytečnou lze do jisté míry považovat kreditní kartu. V případě jejího využívání je třeba s ní správně pracovat, co vyčerpám, to splatím a nejlépe v bezúročném období. Jsou lidé, kteří splácejí kreditku jinou kreditkou, a to už bývá problém. Dostanou se tak do dluhové spirály a je těžké se z ní vymanit,“ vysvětluje Šmakal.

Každému se ale může stát, že se dostane do finančních problémů a musí řešit starosti s dluhy. „V takovém případě je nejdůležitější komunikace. O svých problémech informujte banku nebo úvěrovou společnost a oni vám například upraví splátkový kalendář, nebo splátku posune. Nejhorší je nekomunikovat vůbec. Pak bývá zaděláno na další problémy,“ říká Ondřej Šmakal.

I krátkodobé půjčky mohou lidem pomoci, a to v případě, že potřebují rychle koupit například nějaký domácí spotřebič, bez kterého se rodina neobejde a peníze v rodinném rozpočtu chybí. Pak je potřeba půjčku splatit dle požadavků věřitele, aby nedošlo k navýšení úroků.

Ať už si půjčujete miliony na dům, nebo několik tisíc na novou mikrovlnku, je potřeba se svému finančnímu závazku věnovat. Nikdy se nevyplatí nechat půjčku ležet ladem a čekat, že se problémy se splácením nějak vyřeší.

Foto: ilustrační

Eva KAŠPAROVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)