Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Archeologové v Jihlavě poprvé nalezli střep s vyobrazeným ježkem

Dům na Masarykově náměstí 21 nepřestává odhalovat archeologické unikáty. Po letošním významném nálezu razidla a dalšího inventáře královské mincovny z konce 13. století, který odhalil přesnou podobu mincí ražených v Jihlavě, byl nalezen další střípek dějin. Je jím fragment keramické nádoby, který je dekorován opakujícím se motivem ježka.
„Nález je unikátní v tom, že je prvním takovým na území města. V Jihlavě nikdy nebyla nalezena žádná movitá věc, která by na sobě měla vyobrazeného ježka,“ uvedla Veronika Juráková z Archaia Brno z. ú., uvedla Veronika Juráková z Archaia Brno z. ú., která našla nejenom tohoto výše zmíněného ježka, ale již dříve také prvního ježka na Jihlavsku, a to při rekonstrukci fary ve Stonařově v roce 2019, kde se objevil také na střepu nádoby.

Krátce po tomto unikátním nálezu však dům odhalil další – keramický kachel z kamen, na kterém je také vyobrazen ježek. Dále zde archeologové nacházejí množství různých mincí, dřevěnou lžičku nebo koženou botu. Nalezené předměty s vyobrazenými ježky i většina ostatních artefaktů je datována kolem 16. století.

„V současné době zde totiž dochází k odebírání zásypů podlah nad renesančními stropy, které jsou z druhé poloviny 16. století. Většinou se tedy jedná o ztrátové předměty, které propadaly škvírami v dřevěných podlahách nebo se sem dostaly při zasypávání podlah,“ doplnil archeolog Šimon Kochan.

Přestože renesanční stropy po rekonstrukci již nebudou moci být nosnými, tak po šetrné renovaci zůstanou na svém místě jako součást budoucího vzdělávacího centra. Na své místo se po výzkumu a čištění vrátí také všechny významné archeologické nálezy, které budou následně zpřístupněny veřejnosti v rámci výstavy.

Aneta HRDLIČKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)