Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Výstava o uměleckém řemesle vážně i nevážně na zámku pánů z Říčan v Pelhřimově

Výstava o uměleckém řemesle vážně i nevážně s titulem Srdce, ruce bude zahájena v úterý 27. září v 17 hodin ve výstavní síni zámku pánů z Říčan v Pelhřimově. Pro zájemce pořadatelé připravují workshopy a komentované prohlídky.
Řemeslné výrobky byly a jsou součástí naší každodennosti, avšak za své provedení a tvar vděčí samotným řemeslníkům. Lidem, kteří oplývají nejen talentem a zkušenostmi, ale i láskou k tomu, co dělají a co vyrábějí. Užité umění necílí na zprostředkování duchovních hodnot či prožitků, jak tomu je u výtvarného umění, zároveň však bezduše nechrlí produkty jako strojová výroba.

Exponáty na výstavě nejsou pouhými předměty, ale představují tvořivou práci člověka, jeho trpělivost a pokoru vůči materiálu, se kterým pracuje, ať už je to hlína, sklo, kov, dřevo nebo textil. Na výstavě pomyslně nahlédneme pod ruce sklářů, hrnčířů, kamnářů, tkalců, kovářů, řezbářů. Pro výstavu není podstatná chronologická posloupnost či striktní materiálové vymezení exponátů, ale společenský kontext. Jednoduše provázanost předmětů s naším světem. Proto je jejich výběr široce rozkročen v čase (od konce 18. až po 21. století). Samotná instalace je rozdělena na část seriózní a na tu, která se nemusí brát až tak vážně.

Umělečtí řemeslníci z hmoty formují užitné tvary, povětšinou nám dobře známé. Co třeba takový talíř? Ve světě existuje v miliónech provedení. Na výstavě si budete moci prohlédnout dva umělecky zpracované talíře, které od sebe dělí přibližně 300 let, či čtyři svícny, každý z jiného materiálu.

Na výstavě s respektem představíme stopy, které zanechali v Pelhřimově uznávaní sklářští výtvarníci Miluše a René Roubíčkovi. Právě oni jsou autory lustrů v divadle Lubomíra Lipského, které vznikly na počátku 70. let minulého století. Sklo se na výstavě „zablyští“ nejen jako vybavení interiéru, ale také jako ozdoba těla – šperk coby krojový či módní doplněk.

Vedle materiálů pevných a v konečné fázi nepoddajných, jako je keramika, porcelán, sklo, budou vystaveny také ukázky textilní výroby – tapisérie či vzorníky látek. Právě na textilních produktech si ukážeme, jak do výroby vstoupily stroje skrze techniky jako art-protis u tapisérií nebo filmový tisk u vzorování látek.

K reflexi uměleckého řemesla patří i špetka ironie – tu si přestavíme na řadě sériově množeného cibulového dekoru, který si ve své tvorbě vzal na paškál například známý designér Maxim Velčovský.

A co uvidíte v té slibované „neseriózní“ části výstavy? Čekají na vás „hádavé“ popisky, budete si moci přečíst s nadsázkou psané antikurátorské texty od nejmenovaného spisovatele, „zameditovat“ si nad strukturou materiálů nebo nám zanechat vzkaz o vašich snech.

Výstava potrvá do 27. listopadu.

Hana Zrno VONDRů

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)