Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Víte, jak se pěstuje káva? A věděli jste, že její pěstitelé musí čelit cenové i klimatické krizi? Přijďte se v Třebíči podívat na výstavu fotografií o životě pěstitelů kávy v Kolumbii

Káva patří mezi nejoblíbenější nápoje dnešní doby. Více než polovina Čechů pije denně dva až tři šálky kávy. Nejvíce kávy se vypěstuje v Brazílii, Vietnamu a Kolumbii. Lidé stojící za naším šálkem kávy se potýkají především s nízkými výkupními cenami, rostoucími náklady na její pěstování a nejistotou dobré sklizně. Tu ještě zesilují dopady klimatické změny. Životy pěstitelů kávy přiblíží nová výstava s názvem Kávová krize, kterou můžete shlédnout v týdnu od 1. do 8. října v Libušině údolí a na Hrádku v Třebíči.
„Vyrazili jsme za pěstiteli kávy v jihoamerické Kolumbii. Díky jejich příběhům a fotografiím můžeme nahlédnout do života lidí, se kterými se běžně nesetkáme, ale většina z nás se s nimi nepřímo spojuje každé ráno. Náš šálek kávy může mít různé dopady na životy pěstitelů. Ti po dlouhá desetiletí čelí cenové krizi a v posledních letech také zesilujícím dopadům klimatické změny,“ vysvětluje autor výstavy Stanislav Komínek z organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která akci koordinuje.

Kávovník vyžaduje specifické podmínky pro svůj růst a změna klimatu ve formě nárůstu průměrných ročních teplot a zničujících deštů mu velmi škodí. Klima se mění rychleji, než jaká je schopnost rostliny se přizpůsobit. Vyšší teploty a zničující deště vedou ke snížení produkce, šíření škůdců nebo plísňových onemocnění. Dle studie vědců z Curyšské univerzity aplikovaných věd dojde do roku 2050 k úbytku vhodných ploch pro pěstování kávy v Brazílii, Indonésii, Vietnamu a Kolumbii přibližně o polovinu.

Pro pěstitele arabiky to znamená nutnost rychle se na nové podmínky adaptovat. Vysazují stromy a využívají pěstování v zastínění, mulčování, efektivněji využívají vodu – třeba tu dešťovou k zavlažování, sami si vytváří kompost pro ekologické hnojení, volí odolnější odrůdy kávovníků nebo využívají biologickou ochranu proti plevelům, chorobám a škůdcům. „Aby se zde příroda zachovala, nepoužíváme strunové sekačky na trávu, čistíme to tu postaru mačetou. Chráníme vodu, nekácíme stromy, nevypouštíme žádné chemikálie ani insekticidy, aby se udržela zeleň pro zvířata,“ popisuje Carlos Julio z fairtradového kolumbijského družstva COOAGRONEVADA.

Pěstitelům pomáhá připojení družstva do systému Fairtrade. V roce 2020 vypěstovalo 838 000 pěstitelů z fairtradových družstev téměř 890 000 tun kávy, z toho nejvíce 282 000 tun v Kolumbii. S fairtradovou výkupní cenou mohou lépe plánovat své hospodaření a investice např. do nákupu techniky, sazenic, hnojiv nebo do klimatických opatření.

Drobní pěstitelé na rodinných pozemcích vypěstují 80 % světové produkce kávy. V roce 2019 klesla cena kávy na nejnižší hodnotu za více než deset let, což přinutilo farmáře prodávat svou úrodu za nižší cenu, než jaké jsou jejich výrobní náklady. Dle analýzy platformy Enviritasžije 44 % pěstitelů v chudobě, tedy s méně než 3,2 USD na den. Kvůli těmto podmínkám jsou pěstitelé v Kolumbii nuceni využívat dětskou práci nebo se věnovat nelegálnímu pěstování koky. „Pro tyto rodiny neexistuje legální alternativa, aby mohly skoncovat s chudobou. Mezinárodní organizace a náš stát je musí dlouhodobě podporovat, aby koku mohly nahradit pěstováním jiné plodiny – kávy či jiného ovoce, které by jim zajistilo dostatečný příjem. Jinak se bude historie opakovat po další generace,” vysvětluje Ati Zarkeiwin Mestre Izquierdo z pěstitelského družstva ANEI na severu Kolumbie.

Výstava na stromech se koná ve více než stovce parků po celé České republice již osmým rokem při příležitosti Světového dne důstojné práce. Ten se slaví 7. října. Minulé ročníky se věnovaly pěstování kakaa, banánů nebo bavlny. Přehled parků, kde se výstava koná, a více informací najdete na www.vystavanastromech.cz

- tz -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)