Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Meteorologové varují před náledím a sněžením

Meteorologové varují na celé Vysočině před náledím od pátku 18. listopadu od 18 hodin do soboty 19. listopadu do 10 hodin ráno. Při poklesu teplot pod bod mrazu se bude lokálně vytvářet náledí nebo zmrazky. Od pátečních dvaceti hodin až do sobotních osmnácti hodin může napadnout i kolem osmi centimetrů nového sněhu.
Doporučení ke zmírnění následků jevu při náledí: Nebezpečí úrazů v důsledku uklouznutí. Na neošetřených komunikacích hrozí problémy v dopravě a zvýšená nehodovost. Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně.

Doporučení ke zmírnění následků jevu při sněžení: Očekávají se komplikace při chůzi, v dopravě, zásobování apod. V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice. Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku. Na horách dodržovat pokyny Horské služby.

Předpověď počasí pro kraj Vysočina
na pátek 18.11. a sobotu 19.11.2022

Předpověď na pátek
Situace:
Nad střední Evropou se udržuje frontální rozhraní oddělující studený vzduch na severovýchodě od teplejšího na jihozápadě.
Počasí (06-22):
Zataženo, zpočátku místy mlhavo. Od severozápadu déšť, který se bude odpoledne a večer od severovýchodu měnit na déšť se sněhem, postupně sněžení. Nejvyšší teploty 2 až 5 °C, během dne od severovýchodu ochlazování. Slabý proměnlivý, k večeru východní až severovýchodní vítr 1 až 4 m/s.
Komentář meteorologa:
Odpoledne a večer očekáváme od severovýchodu místy tvorbu sněhové pokrývky a postupně i náledí.
Rozptylové podmínky:
zpočátku mírně nepříznivé, během dne většinou dobré.

Předpověď na noc a sobotu
Situace:
Počasí u nás bude i nadále ovlivňovat frontální rozhraní, které se bude postupně rozpadat.
Počasí v noci (22-07):
Převážně zataženo se sněžením, místy přechodně i slabým. Nejnižší noční teploty -3 až -6 °C. Slabý, přechodně až mírný severovýchodní vítr 2 až 5 m/s.
Komentář meteorologa:
Místy se bude vyskytovat náledí a nová sněhová pokrývka.
Počasí přes den (07-24):
Zataženo se sněžením, přechodně i slabým, které bude během odpoledne a večera místy ubývat. Později na severu kraje místy přechodně oblačno až polojasno. Nejvyšší odpolední teploty -4 až -1 °C. Slabý východní až jihovýchodní vítr 1 až 4 m/s.
Komentář meteorologa:
Místy se bude vyskytovat náledí a bude se tvořit další sněhová pokrývka.
Rozptylové podmínky:
většinou mírně nepříznivé.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)