Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Třebíč loni navštívilo téměř 124 tisíc turistů, zájem měli o židovskou čtvrť i o akci Za větrník na větrník

Do Třebíče zamířilo v loňském roce 123.623 návštěvníků, nejvyšší návštěvnost zaznamenaly tradičně památky zapsané v seznamu UNESCO. Zájem byl i o vyhlídkovou věž u kostela svatého Martina či využít akci Za větrník na větrník.
„Pro prohlídku baziliky sv. Prokopa se rozhodlo 22 tisíc turistů. Zadní synagogu a Dům Seligmanna Bauera včetně komentovaných prohlídek židovské čtvrti se rozhodlo navštívit stejné množství turistů jako baziliku sv. Prokopa, tedy 22 tisíc osob,“ informovala Kateřina Hagarová, vedoucí informačních center v Třebíči.

Pohled z městské věže u kostela sv. Martina si nenechalo ujít 11.564 návštěvníků, větrný mlýn 8.382 návštěvníků a vodojem na Strážné hoře 4.501 návštěvníků. Židovskou čtvrť navštěvují převážně turisté ze Spojených států a Izraele, baziliku sv. Prokopa turisté ze Slovenska, Německa a Polska.

„Třebíč navštívilo celkem pět tisíc cizinců, většina z nich židovskou čtvrť,“ doplnila Kateřina Hagarová.

Zájemci mohli také využít akci Za větrník na větrník. V zapojených cukrárnách a kavárnách se k zákusku třebíčský větrník rozdalo 5.400 vlaječek. Jako vstupenku na větrný mlýn je využilo 892 osob.

„V této akci budeme pokračovat i v letošním roce,“ prozradila Kateřina Hagarová. Návštěvníci mohli v loňském roce navštívit nově otevřenou expozici Zmizelá Třebíč. V letošním roce čeká UNESCO památky v Třebíči významné výročí – v červenci uplyne 20 let od zápisu baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti se židovským hřbitovem na prestižní seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

V roce 2018 došlo k rozšíření hranic památky UNESCO baziliky sv. Prokopa na celý areál původního benediktinského kláštera, dnešního zámku – sídla Muzea Vysočiny Třebíč. „Kromě oslav spojených se zápisem se mohou nejen místní těšit na oslavu židovských svátků Purim a Chanuka v Zadní synagoze, novou podobu Svatoprokopské poutě, festivaly Oživené židovské město a Šamajim v židovské čtvrti, Slavnosti tří kápí, kostýmované nebo rozšířené prohlídky spojené s kulturním programem na všech památkách a mnoho dalšího,“ uzavřela pozvánku do Třebíče Kateřina Hagarová.

- zprav -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)