Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl bivak a předstan; muži platili cizí kartou; opilý cyklista

Neznámý zloděj, který se v době od konce prosince do neděle 8. ledna vloupal do sklepní kóje bytového domu v ulici Havlíčkova v Jihlavě, napáchal škodu za asi sedm tisíc korun. Pachatel si z uzamčené sklepní kóje odnesl bivak a předstan. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, po pachateli a odcizených věcech policisté pátrají. Uvedla to mluvčí policistů Jana Kroutilová.
Zneužití platební karty
Ze spáchání trestného činu jsou podezřelí dva šestadvacetiletí muži, kteří zneužili cizí platební kartu. 'Vloni na konci podzimu kartou v Třebíči platili na čerpací stanici a dále za zboží v prodejně, způsobili tak majitelce škodu na necelý jeden tisíc korun. Po zjištění zneužití platební karty přijali policisté trestní oznámení a případ začali prověřovat. Na základě shromážděných důkazů sdělili mužům podezření ze spáchání přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku', informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová.

Řidička narazila s autem do stromu
Ve středu 11. ledna došlo kolem půl deváté ráno na silnici II/350 mezi obcemi Štoky a Pozovice na Havlíčkobrodsku k dopravní nehodě. 'Čtyřiačtyřicetiletá řidička osobního auta Škoda po projetí pravotočivé zatáčky dostala na vozovce smyk, vyjela mimo silnici, kde vozidlo narazilo do vzrostlého stromu. Při havárii utrpěla řidička zranění', informovala mluvčí policistů Michaela Lébrová. Policisté provedenou dechovou zkouškou u řidičky požití alkoholu vyloučili. Škoda, která při nehodě vznikla, byla předběžně vyčíslena na dvě stě dvacet tisíc korun. Řidička je podezřelá ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ve středu 11. ledna po osmé hodině ráno jel řidič vozidla Škoda Superb ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku po ulici Nádražní, kde byl kontrolován strážníky městské policie. 'Při kontrole zjistili, že řidičem je čtyřiačtyřicetiletý muž, který má od konce června roku 2021 na základě rozhodnutí soudu vyslovený zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel a řídit automobily by směl až od července letošního roku. V další jízdě již řidič nesměl pokračovat', uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Na místo byli přivoláni policisté, kdy následně policejní inspektor sdělil muži podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Řidička se dopustila několika přestupků v dopravě
Přestupků na úseku dopravy se dopustila pětačtyřicetiletá žena, kterou policisté zastavili ve středu 11. ledna před desátou hodinou dopoledne v obci nedaleko Pelhřimova. 'Žena s osobním vozidlem Volvo byla zastavena z důvodu překročení maximální povolené rychlosti v obci. Řidička byla policisty vyzvána, aby předložila doklady potřebné k provozu a řízení vozidla, kdy tak neučinila a policistům nepředložila osvědčení o registraci vozidla. Dále policisté ženu vyzvali k podrobení se dechové zkoušky, kterou bezdůvodně odmítla. Kontrolou osobního vozidla policisté zjistili, že na vozidle není od konce srpna roku 2021 platná technická prohlídka. Policisté řidičce na místě zakázali další jízdu a zadrželi jí řidičský průkaz', uvedla Michaela Lébrová. Žena se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupků na úseku dopravy.

Alkohol za volantem
Přestupku na úseku dopravy se dopustila řidička osobního auta Seat, kterou zastavili ve středu 11. ledna po deváté hodině dopoledne v Počátkách na Pelhřimovsku. 'Devětačtyřicetiletá řidička se na výzvu policistů podrobila dechové zkoušce. Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,48 promile alkoholu. Opakované měření přítomnost alkoholu potvrdilo. Policisté ženě na místě zakázali další jízdu', informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová. Žena se bude před příslušným správním orgánem zodpovídat z přestupku na úseku dopravy.

Řidič je podezřelý z přestupkového jednání
Policisté šetří přestupkové jednání řidiče, který jel ve středu 11. ledna po druhé hodině odpoledne s vozidlem Citroen po silnici v obci Vladislav na Třebíčsku. 'Dechová zkouška byla u muže negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Lékařskému vyšetření se bezdůvodně odmítl podrobit. Řidičský průkaz muž nepředložil. Policisté řidiči další jízdu zakázali', informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy.

Cyklista byl opilý
Ve středu 11. ledna v dopoledních hodinách kontrolovali policisté na ulici Nádražní ve Žďáře nad Sázavou muže jedoucího na jízdním kole. 'Policisté provedli u cyklisty dechovou zkoušku a naměřili u něho hodnotu 1,60 promile alkoholu, proto mu další jízdu zakázali. Pětapadesátiletý cyklista je podezřelý ze spáchání závažného přestupkového jednání na úseku dopravy, kdy celá věc byla oznámena příslušnému správnímu orgánu', uvedla Michaela Lébrová.
Policisté apelují na všechny cyklisty, aby nezapomínali na to, že jakmile usednou na kolo, stávají se účastníkem silničního provozu a musí dodržovat pravidla silničního provozu, tak jako řidiči motorových vozidel. A jedním z nich je zákaz pití alkoholu! Jestliže cyklista nadýchá hodnotu do jednoho promile, hrozí mu pokuta až do výše 20.000 Kč. Nadýchá-li řidič při dechové zkoušce hodnotu vyšší než jedno promile, pohybuje se pokuta od 25.000 Kč do 50.000 Kč. Stejná sankce hrozí i v situaci, kdy cyklista odmítne dechovou zkoušku.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)