Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Kus ledu spadl z náklaďáku na osobní auto, jeho posádka utrpěla zranění

Jednašedesátiletý řidič nákladní soupravy - tahače s návěsem - projížděl v pondělí 6. února krátce po třinácté hodině po silnici ve směru jízdy od obce Čížkov na obec Starý Pelhřimov. Při projíždění táhlé pravotočivé zatáčky mu z jízdní soupravy, kterou před jízdou neočistil, spadnul kus ledu na protijedoucí osobní auto Toyota Verso s jednou spolujedoucí. Kus ledu poškodil kromě jiného čelní sklo osobního auta a zranil řidiče i jeho spolujedoucí. Uvedla to mluvčí policistů na Vysočině Dana Čírtková.
'Řidič byl se zraněním nejdříve ošetřen na místě dopravní nehody a poté byl převezen do zdravotnického zařízení v Pelhřimově. Po ošetření byl z nemocnice propuštěn. Lehce se zranila také spolujedoucí z osobního vozidla a utrpěla drobné oděrky v obličeji', informovala Dana Čírtková.

Celková způsobená škoda, která vznikla na osobním vozidle, byla odhadnuta na 250 tisíc korun. Řidič jízdní soupravy je podezřelý z přestupku v dopravě. Po dobu zásahu složek IZS byla silnice uzavřena, poté byl provoz řízení kyvadlově. Silnice byla zcela průjezdná poté až se podařilo následky nehody zcela odstranit.

Povinnost důkladně očistit automobil
https://auto-mania.cz/zamrzle-auto-se-da-vyresit-jednoduse-pridavame-i-tipy-jak-tomu-predejit/
před jízdou ukládá zákon o provozu na pozemních komunikacích. Podle ustanovení tohoto zákona řidič nesmí „řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran“ a „řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na komunikacích.“

Zejména dostatečný výhled z vozidla je důležitý pro schopnost reagovat na situace v silničním provozu. Při spěchu pak rozhodně není řešením očistit si jen úzký průzor a riskovat.

Stejně tak neodklizený sníh nebo led ze střechy vozidla je velkým rizikem. Při brzdění nebo při průjezdu zatáčkou může totiž sjet na čelní sklo nebo při jízdě odlétat z vozidla a ohrozit ostatní účastníky. Za nedodržení povinnosti hrozí v příkazním řízení sankce až 2000 korun.

- red -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)