Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Současné počasí svědčí dosahování maximálních výkonů dukovanských bloků

Výkon bloků v Jaderné elektrárně Dukovany dosahuje v těchto dnech díky počasí maximálních hodnot. Důvodem jsou současné klimatické podmínky, které jsou pro elektrárnu Dukovany optimální a obvykle nastávají na jaře a na podzim. Díky nim udržují operátoři optimální teplotu chladicího okruhu při minimální spotřebě energie a dosahují tak maximální výroby. Jedním z hlavních parametrů je teplota vody v chladicích věžích, která v ideálním rozmezí 12,5°C až 14,5°C a odpovídá teplotě vzduchu 0°C až 2°C.
„Díky letošnímu mírnému počasí jsme mohli už 2. března odstavit zimní clony na chladicích věžích a tím snížit teplotu cirkulační chladicí vody vstupující do kondenzátoru turbíny o 1°C. Toto opatření přineslo zvýšení výkonu, který se v průměru pohybuje kolem 500 MWe, o 1 MWe na blok. Při současném provozu tří výrobních bloků přinese odstavení zimních clon v měsíci březnu navýšení výroby o 2160 MWh,“ říká Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany.

'Mírné zimní počasí má pozitivní vliv také na životnost železobetonového pláště chladicích věží, kdy nedochází k termodynamickému namáhání povrchů plášťů chladicích věží. Při nižších teplotách musíme provádět opatření, která chrání věže před negativními účinky mrazů a tím částečně zvyšují teplotu chladicí vody a zvyšují tak i vlastní spotřebu energie,' upřesníl tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Dukovany Jiří Bezděk. Jedná se mimo jiné právě o tzv. zapínání zimních clon, obtoků chladicí vody přímo do bazénu nebo zvyšování průtoku vody v zařízení.

Aktuálně jsou v Dukovanech v provozu tři výrobní bloky na 100% výkonu. Na bloku číslo 2 probíhá od února pravidelná odstávka pro výměnu paliva. Práce probíhají také uvnitř chladicí věže č. 4, na které energetici provádí obnovu povrchů plášťů i vnitřních vestaveb. Hotová by měla být do konce listopadu. V roce 2022 Dukovany dosáhly páté nejvyšší výroby v historii, a to ve výši 14,73 TWh.

- tz -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)