• Vytisknout článek... •
Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):
Procházka představí nejzajímavější a nejdůležitější místa spojená s nacistickou okupací v Havlíčkově Brodě
Procházka okupovaným Brodem s historikem Michalem Kampem, která se bude konat v sobotu 25. března, účastníkům představí nejzajímavější a nejdůležitější místa spojená s nacistickou okupací. Sraz v 10 hodin u muzea. Procházka doplní výstavu, která v havlíčkobrodském muzeu probíhá, Okupace 1939 ve fotografiích – Březnové události na Havlíčkobrodsku.
Výstava přibližuje události poloviny března 1939, které patří mezi nejemotivnější momenty novodobé české historie. Od počátku se dochovalo několik snímků z této doby především českého původu. Teprve poslední léta lze nahlédnout do zdrojů druhé strany, tedy okupačních sil. I němečtí vojáci si své cesty do Čech a pobyt zde dokumentovali, ovšem fotografie odešly na západ s nimi. Malá část z nich se v minulých letech vrátila zpět do místa svého vzniku, především skrze německé online aukce, které často nabízí fotografie z pozůstalosti bývalých příslušníků německé armády. Tyto fotografie nám umožňují ještě lépe nahlédnout do temného období našich dějin a zavedou nás často do míst, která na fotografiích dosud chyběla.
Výstava Okupace 1939 ve fotografiích vznikla také na základě sbírky fotografií Jana Lakosila, který po mnoho let systematicky sbírá snímky z prvních dnů obsazení Československa německou armádou. Zároveň je havlíčkobrodským rodákem, přirozeně inklinuje k regionálním dějinám a spolupracuje s havlíčkobrodským muzeem. Výstava je doplněna kusy z fondů Městského muzea Chotěboř a Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod, sbírky Bohumíra Špačka a také z pozůstalosti fotografa Otto Frause, které laskavě zapůjčili Frausovi potomci.
- red -
(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)