Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Přijďte v sobotu do táborské zoo oslavit narozeniny fosy Masotry

Dvě jedničky budou už tuto sobotu 27. května zářit na pomyslném narozeninovém dortu Masotry, zástupce vzácné fosy madagaskarské. Ošetřovatelé z táborské zoologické zahrady, kde tato neobvyklá šelma žije, připravili přesně na půl druhou odpolední speciální narozeninové komentované krmení. Přijďte táborskému oslavenci popřát osobně.
„Návštěvníci budou mít jedinečnou možnost vidět naši filmovou hvězdu Masotru. Právě fosy madagaskarské hrály jednu z hlavních rolí v oblíbeném animovaném filmu Madagaskar. Náš Masotra se rozhodně jako filmová hvězda chová. Většinu času se před zvědavými návštěvníky ukrývá, jako by ho pronásledovali neodbytní paparazzi. Co ho ale spolehlivě dostane z jeho úkrytu ven, je jídlo. Účastníci narozeninové oslavy tak získají mimořádnou příležitost tuto krásnou, leč ve volné přírodě kriticky ohroženou šelmu pořádně si prohlédnout. Spokojený a nakrmený oslavenec jim jistě rád pěkně zapózuje, než se opět vydá mimo zraky přihlížejících,“ láká k návštěvě mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Fosa madagaskarská patří k nejohroženějším zvířecím druhům na celém světě. Ve volné přírodě přežívá už jen pár posledních tisíc jedinců. V evropských zoologických zahradách žije podle posledních aktuálních dat pouze osm desítek jedinců fosy, v Česku ji kromě Tábora chovají už jen v jedné další zoo. Táborská zoologická zahrada vzácnou fosu madagaskarskou chová díky zapojení do Evropského záchovného programu EEP zaštiťovaného Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií (EAZA).

Fosa pochází z Madagaskaru, kde je vrcholovým predátorem. V přírodě loví lemury a menší savce, plazy a ptáky. I když se nejvíce podobá malé pumě, ke kočkám má evolučně poměrně daleko. Díky molekulárně biologickým studiím se přišlo na to, že nejbližšími příbuznými madagaskarských šelem jsou takzvané promykovité šelmy. Fosa je anatomicky výborně přizpůsobena pro život v korunách stromů, kde se i díky dlouhému ocasu dokáže velmi obratně pohybovat a lovit. Jedná se solitérní zvíře, partneři se potkávají pouze v období páření. Mimo toto období jsou jedinci vůči sobě velmi agresivní. Fosy jsou nejaktivnější během soumraku a rozbřesku.

Kromě speciálního narozeninového komentovaného krmení se mohou návštěvníci těšit také na komentovaná krmení dalších zvířat. Přesný rozpis je na webu zoo www.zootabor.eu

- fs -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)