Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Havlíčkobrodská galerie připomene 170 výročí prvního vydání sbírky balad Kytice

Slavnostní zahájení výstav připomínajících 170. výročí prvního vydání sbírky balad Kytice Karla Jaromíra Erbena: „To není hřbitov, toť můj sad…“ Kytice Karla Jaromíra Erbena a Výstava jedné knihy - Tomáš Řízek: Kytice. Příběhy ožívají se bude konat v pátek 15. září v 17 hodin v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě.
„To není hřbitov, toť můj sad…“ Kytice Karla Jaromíra Erbena
Další z řady tematických ilustračních výstav se zaměří na sbírku balad Karla Jaromíra Erbena – Kytice, jejíž 170. výročí prvního vydání si v letošním roce připomínáme. Tato zásadní sbírka české lidové slovesnosti nemalou měrou ovlivnila zdejší výtvarné umění a výběr z jejích ilustračních doprovodů k nejrůznějším vydáním si na výstavě připomeneme. Nebudou chybět originály takových autorů, jakými byli např. Jan Zrzavý, Felix Jenewein, Alén Diviš, Jan Konůpek, Ludmila Jiřincová nebo současníci Jan Hísek, Jiří Štourač či Miroslav Huptych. Součástí výstavy bude opět bohatý edukační program.

Výstava jedné knihy
Tomáš Řízek: Kytice. Příběhy ožívají
Tato výstava představuje další z našeho cyklu malých výstav věnovaných ilustracím k jedné jediné knize, která je nějakým způsobem významná a jedinečná. V souvislosti s letošní top ilustrační výstavou mapující nejrůznější vydání Erbenovy Kytice, se paralelně v suterénním výstavním prostoru seznámíme s Kyticí ilustrátora Tomáše Řízka, která byla věnována přímo 170. výročí jejího prvního vydání. Tomáš Řízek tuto Kytici vytvořil na Tchai-wanu, kde vyučuje ilustraci, v době covidových lockdownů a vydal ji nejprve v čínštině a posléze v češtině. Jeho výtvarné pojetí Kytice si získalo na druhé polokouli takovou oblibu, že byla zařazena do povinné četby tamějších žáků. Putovní výstava, kterou pak ke svému vydání Kytice realizoval, je páteří i naší Výstavy jedné knihy. Obsahuje výtvarné i literární podněty autora, zamyšlení nad syžety jednotlivých balad a je tak skvělým doplněním naší hlavní výstavy k této Erbenově jedinečné baladické sbírce. Výstava je velice vhodná pro školní kolektivy, které nemají zájem absolvovat hlavní edukační program k výstavě a chtějí si udělat pouze samostatnou prohlídku.
Mgr. Daniela Růžičková

- zprav -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)