Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Kraj Vysočina pomůže na Velkomeziříčsku a Bítešsku posílit ambulantní pečovatelskou službu. K dispozici bude více pečovatelek, navíc celodenně

Mikroregion Velkomeziříčsko-Bítešsko, město Velké Meziříčí a Kraj Vysočina začnou už příští rok pilotně prověřovat rozšíření terénní pečovatelské služby. Služba, která bude veřejnosti nově k dispozici 7 dní v týdnu minimálně od 7:00 do 20:00 hodin. Bude k dispozici i v menších obcích, které ji zatím neměly nebo v nich byla dostupná pouze ve všední den a s kratší provozní dobou. Memorandum, které upravuje spolupráci zmíněných subjektů, už schválila krajská rada. Jak informoval hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, tento projekt by do budoucna mohl být cestou, jak umožnit především seniorům, kteří potřebují pomoc pečovatelek, zůstat déle ve svých rodinách.
'Uvědomujeme si, že máme do budoucna nějaké kapacity pobytových sociálních služeb. Naší snahou je v maximální možné míře prodloužit pobyt lidí seniorského věku, kteří potřebují konkrétní sociální službu, v domácím přirozeném prostředí,' řekl hejtman Vítězslav Schrek.

Zhruba pět desítek obcí mikroregionu v okolí Velkého Meziříčí a Velké Bíteše se dohodlo, že budou přispívat do společného fondu ročně částkou, která bude odpovídat 100 korunám na jednoho trvale žijícího obyvatele. Fond bude spravovat Velké Meziříčí. Město se zavázalo systém pečovatelské péče koordinovat a z fondu přispívat na provoz služeb v oblasti. „Kraj Vysočina je připraven navýšit v této části regionu počet dotovaných pracovních úvazků terénních sociálních služeb až o pět lidí,“ doplnil radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Jan Tourek. Výhodou tohoto řešení je podle Jana Tourka, že se obce do financování zapojí spravedlivě stejně vysokým příspěvkem a zároveň budou spolufinancovat rozšíření pečovatelské služby, které jim přinese plnou dostupnost.

V praxi platí, že terénní služby jsou obvykle levnější než ty pobytové. Vedení Kraje Vysočina a partneři projektu počítají v příštím roce fungování projektu s jeho průběžným vyhodnocováním. „Pokud se se tento systém spolufinancování terénní péče osvědčí, mohl by se rozšířit i do dalších částí kraje. O možnosti tohoto řešení od roku 2025 již zástupci kraje se starosty obcí s rozšířenou působností jednají,“ uzavírá Jan Tourek.

Jitka SVATOŠOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)