Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Havlíčkobrodská galerie pořádá letní promítání filmu Kytice

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě pořádá v pátek 22. září večerní promítání filmu KYTICE (2000). Program je součástí doprovodného programu k výstavě „To není hřbitov, toť můj sad…“ Kytice Karla Jaromíra Erbena. Promítat se bude od 20 hodin na zadní fasádu budovy galerie od Smetanova náměstí.
Uvidíme sedm vypjatých příběhů o touhách, posedlostech a sobectví Inspirací filmu byla sbírka balad českého autora 19. století K. J. Erbena, jehož tvorba je paralelou k poezii E. A. Poea, plná vášní a přízraků. 'Kytice' poprvé vyšla v roce 1853 a patří k základním dílům národní literární klasiky. Spoluscenárista, kameraman a režisér filmu F. A. Brabec natočil dílo vycházející z originální výtvarné stylizace a akcentující vytříbenost jeho obrazového vidění. Vedle strhující vizuální složky je další dominantou této filmové básně o básních hudba J. Jiráska. Výjimečnou kameru, hudbu a zvuk (J. Klenka) ocenila ČFTA Českým lvem. Film byl nominován ČFTA v sedmi kategoriích včetně nejprestižnější nejlepší film. Producentkou filmu a spoluautorkou scénáře, ve spolupráci s M. Macourkem, je úspěšná herečka Deana Jakubisková - Horváthová, manželka významného česko-slovenského režiséra Juraje Jakubiska. Jeho plakát ke Kytici byl oceněn jako nejlepší v roce 2000. Kytice se zařadila k divácky nejúspěšnějším domácím filmům posledních let. (oficiální text distributora) Zdroj: www.csfd.cz

Výstava instalovaná v Galerii výtvarného umění v Havlíčkově Brodě s titulem „To není hřbitov, toť můj sad…“ je zaměřená na sbírku balad Karla Jaromíra Erbena – Kytice, jejíž 170. výročí prvního vydání si v letošním roce připomínáme. Tato zásadní sbírka české lidové slovesnosti nemalou měrou ovlivnila zdejší výtvarné umění a výběr z jejích ilustračních doprovodů k nejrůznějším vydáním si na výstavě připomeneme. Nechybí tu originály takových autorů, jakými byli např. Jan Zrzavý, Felix Jenewein, Alén Diviš, Jan Konůpek, Ludmila Jiřincová nebo současníci Jan Hísek, Jiří Štourač či Miroslav Huptych.

- zprav -

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)