• Vytisknout článek... •
Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):
Duchovní koncert v podání souboru Musica animata v chrámu svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou
Jubilejní koncert moderní duchovní hudby v podání hudebního souboru Musica animata k výročí slavnostního otevření barokního kostela sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou se bude konat v sobotu 30. září od 18 hodin.
Vystoupí Musica animata a Malý smyčcový orchestr Třebíč tak, jak je neznáte! Zazní moderní styl duchovní hudby s prvky ethno a world music, jazzu i klasické hudby.
Úspěšný projekt HARMONIA LAUDES Ch. Norwella 2009–2012 se VRACÍ!
Vstupné 200 Kč (zlevněné 100 Kč), prodej vstupenek na místě. Občerstvení zajištěno.
Kostel sv. Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou:
Celé toto mistrovské dílo vzniklo na začátku 18. století v období vrcholného baroka. Nebyla to ale prvotní podoba kostela. Před barokní přestavbou zde stál malý renesanční kostel, který roku 1631 do základů vyhořel. Žár požáru byl tak velký, že roztavil i zvony ve věži. Tehdy lidé z Jaroměřic kostel sami do 50 let opravili.
Roku 1700 se panství Jaroměřic ujímá Jan Adam z Questenberka a zahajuje přestavbu kostela s myšlenkou vytvořit nejkrásnější barokní kostel v okolí. Inspiraci hrabě našel při své cestě po Evropě, na které si zamiloval Francii a Versailles. Stavbu kostela však zásadně poznamenal nedostatek financí, proto už v průběhu stavby byl hrabě nucen slevovat ze svých představ a volit levnější varianty.
Kostel byl vysvěcen roku 1739 s nedostavěnou jižní věží. Úplné dokončení stavby proběhlo až roku 1782, kdy byl kostel dostavěn co nejjednodušeji. Postupem času ale kostel začal vyžadovat náročnou údržbu, což nakonec dospělo k velké opravě v 60. – 80. letech 20. století, o kterou se nejvíce zasloužil zdejší děkan Václav Küchler, který v kostele působil 40 let.
I přes všechny opravy se však nedařilo zastavit chátrání stavby a stav kostela se stále zhoršoval. A proto bylo nutné v letech 2019 – 2022 zahájit druhou velkou opravu, která kostel uvedla opět do výborného stavu.
Po poslední opravě byla přidána díla mistra Otmara Olivy, které lze vidět v rámci prohlídek (křtitelnice, ambon, oltář a věčné světlo). Nejvzácnější a nejkrásnější částí kostela je stropní freska o rozloze 450 m2. Autorem této fresky je Karel František Antonín Tepper, který zde vymaloval nebe svatých mučedníků. Vrcholem fresky je Boží Oko v lucerně, které je 44 metrů vysoko. Boží oko je dílem akademického malíře mistra Jana Knora.
- red -
(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)