Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Dovádění v rozlehlém výběhu unaví každého, i vlka arktického

Milí přátelé naší zoologické zahrady. Rozhlehlý výběh plný různých míst ke schovávání je ideálním místem pro různé hrátky. Tím spíš, když ho sdílíte se třemi bratry, jako vlk arktický Argo z táborské zoologické zahrady. Společně s Matějem, Bardem a Jackem nevynechá jedinou příležitost k provedení nějaké kulišárny. Velké kamenné bloky imitující přirozené prostředí poskytují dobrý úkryt před ostatními, dá se kolem nich i běhat při hře na honěnou. Hraní a pošťuchování s bratry je ale často tak náročné, že unaví i odolného vlka. Co na tom, že si Argo ustlal přímo na zemi ve výběhu. Každé chvilky k odpočinku je potřeba co nejrychleji využít. Než ho ostatní vlčí bratři svým dováděním opět probudí.
lci arktičtí v ZOO Tábor patří mezi největší poddruhy vlka a pochází z nejsevernějších oblastí Kanady a Grónska. Chladnému podnebí jsou dobře přizpůsobení, mají velmi hustou srst. Žijí v přísně organizovaných smečkách, kde každý člen má své jasně dané místo. Smečku vede alfa samec s alfa samicí, kteří tvoří dominantní pár. Smečka společně loví i brání své teritorium. Jsou velmi vytrvalí a svou kořist dokáží pronásledovat velmi dlouho. Loví hlavně pižmoně, zajíce, soby a tuleně. Doupata mají ve skalních jeskyních, mělkých jámách, otvorech v zemi či zvětšených doupatech lišek.

ZOO Tábor, která se specializuje na chov a ochranu ohrožených druhů zvířat je během zimy od listopadu do konce března otevřena pouze o víkendech, Vánocích a státních svátcích od 9:00 do 16:00.

Foto spícího vlka arktického Arga: Václav Kučera

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)