Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Výstava v nemocnici v Novém Městě na Moravě připomíná čas duchovního rozjímání

Nadcházející advent a blížící se svátky vánoční nejsou jen o hektickém nakupování dárků, pečení, shánění toho nejkrásnějšího stromečku a dalších věcí, s nimiž máme poslední dobou čím dál více Vánoce spojené. Dříve byla tato doba především duchovní záležitostí. Duchovní rozměr adventu a Vánoc už ale nyní vnímá jen málokdo.
I proto jsme na závěr roku nainstalovali novou výstavu žďárského fotografa Milana Šustra, jejímž ústředním tématem je Bazilika svatého Prokopa v Třebíči. „Kostely k adventu a Vánocům v minulosti nedílně patřily. Vánoce by měly být především svátky klidu, míru a také naděje. A kde jinde na vás dýchne tak jedinečná atmosféra klidu, míru a naděje než právě v kostele? Na své si tam přijde i ateista, ten může pro změnu obdivovat umění dávných stavitelů a vnímat majestátnost těchto jedinečných a unikátních staveb,“ míní Milan Šustr.

Jeho fotografie přibližují baziliku z vnějšku i zevnitř, a to včetně tajuplných podzemních prostor. Připomínají člověku, jak je nepatrný v porovnání se stavbou, která byla vybudovaná coby místo k oslavě Boha. Nabádají ho k pokoře, ke zklidnění i k zamyšlení. „Doufám, že stejně tak budou na návštěvníky působit i fotografie baziliky. Jde o tak unikátní stavbu, že se dostala i na seznam UNESCO,“ říká Milan Šustr.

Helena ZELENÁ KŘÍŽOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)