Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

V noclehárně pro bezdomovce v Jihlavě přespává deset lidí

Kvůli nízkým teplotám začala fungovat noclehárna v lokalitě zvané Havaj v ulici Žižkova v Jihlavě. Otevřena je vždy, když teploty klesnou k bodu mrazu, od 19 do 7 hodin.
V noclehárně pro bezdomovce začali přespávat první zájemci. Dům s 12 lůžky se jim otevřel s příchodem mrazů. Až do konce prosince ho provozuje Oblastní spolek Českého červeného kříže (ČČK) Havlíčkův Brod. „Noclehárnu naši dobrovolníci otevírají za asistence strážníků v 19 hodin a zavírají – opět za dohledu městské policie – v 7 hodin,“ uvedla Ilona Loužecká, vedoucí Oblastního spolku ČČK Havlíčkův Brod s tím, že zájemcům tam vaří čaj a kávu, případně i teplou polévku. V noclehárně je k dispozici také pračka.

Přes den, kdy je budova zavřená, mohou lidé bez domova využít altán na tamní zahradě. Od dobrovolníků tam mají židle, karimatky a deky. Nechybí ani mobilní toaleta. Bezpečnost i pořádek tam ve dne i v noci kontrolují hlídky strážníků.

Od ledna, kdy se noclehárna v lokalitě Havaj uzavře, budou moci zájemci využívat Nízkoprahové denní centrum a noclehárnu v ulici Čajkovského (bývalý azylový dům), kde stavební firma dokončuje opravy. Lidé bez domova tam najdou zázemí k zajištění základních životních potřeb. „Budou u nás moci přespat, umýt se, najíst nebo si jen odpočinout. Naši pracovníci jim zároveň pomohou například s vyřizováním dokladů, s komunikací s úřadem práce, při návštěvě lékaře nebo při kontaktu s rodinou. Ke všem budeme přistupovat individuálně, podle jejich potřeb,“ uvedl David Chlupáček ze Střediska křesťanské pomoci.

Nové centrum v ulici Čajkovského bude nabízet klientům služby pouze ambulantně, na rozdíl od azylového domu v ulici Mlýnská, který funguje jako pobytová sociální služba s dlouhodobým ubytováním. „Služba nízkoprahového denního centra bude poskytována zdarma. Přenocování pak bude zpoplatněno,“ dodal David Chlupáček.

Lucie MAXOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)