Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Chlapec vytočil náhodné číslo a volající vyděsil

V průběhu páteční denní služby na integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie kraje Vysočina policisté řešili případ zlomyslného volání. Oznámení jsme přijali od muže, který se odpoledne dostavil na obvodní oddělení v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku a uvedl, že jeho matce z konkrétního mobilního telefonního čísla přišel odpoledne hovor, kde se měl ozvat rozrušený ženský hlas se slovy „Je tam hodně krve. Jede už někdo?.“ Poté se hovor ukončil.
Muž uvedl, že se jednalo o telefonní číslo, které ani on ani jeho matka neznali, a když se na něj snažil zpětně zavolat, tak bylo buď obsazeno, nebo hovor nikdo nepřijímal. Matka oznamovatele i oznamovatel se báli, že někomu hrozí nebezpečí, proto muž věc oznámil na nejbližším policejním oddělení.

Policisté na integrovaném operačním středisku se okamžitě dali do práce s cílem vypátrat, komu telefonní číslo, ze kterého bylo toto volání uskutečněno, patří. Během hodiny „mravenčí práce“ se ve spolupráci s telefonním operátorem operačním důstojníkům podařilo vypátrat původce zlomyslného volání. Pro překvapení všech se jednalo o dvanáctiletého chlapce, který bydlí v obci ve Středočeském kraji. Na místo pobytu volajícího proto vyslali policejní hlídku. Když u domu, kde chlapec bydlí, policisté zazvonili, chlapec byl hodně překvapený, jak ho policisté našli. Stejně překvapena byla i jeho maminka, která uvedla, že svému synovi domluví a vysvětlí mu, že takové jednání je nepřípustné. Šetřením na místě policisté zjistili, že chlapec si hrál s kamarády a na svém mobilním telefonu v rámci této hry zvolil zcela náhodná čísla ve tvaru telefonního čísla a poté toto číslo vytočil.

V této souvislosti upozorňujeme, že zlomyslná volání, případně zneužití linek tísňového volání, se nevyplácí, protože policisté v drtivé většině případů zjistí volajícího, kterého pak podle okolností a závažnosti jeho jednání čeká trest.

Pokud by se jednalo o opakovaná zlomyslná volání, volajícího čeká za zneužití tísňové linky přísný postih v závislosti na stanovení právní kvalifikace takového jednání. Každý přijatý hovor na linku tísňového volání 158 je automaticky zálohován a pořízený audiozáznam je uložen do databáze, tedy každé zlomyslné nebo bezdůvodné volání lze snadno dohledat a následně použít jako důkaz v případě prokazování zneužití tísňové linky. Zneužití linky tísňového volání může mít vážné následky. V době, kdy složky vyjíždějí na smyšlené volání, může jejich okamžitou pomoc potřebovat někdo jiný na jiném místě. Osoba, která zneužije linku tísňového volání, porušuje zákon o elektronických komunikacích v rovině přestupkového jednání, za což lze uložit pokutu ve výši 200 000 korun.

Dana ČÍRTKOVÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)