Vytisknout článek...

Toto je text článku v denním vydání Regionalistu (http://regionalist.cz):

Z policejního deníku: čtrnáctiletou dívku, která si snad chtěla ublížit, policisté vypátrali; policisté dopadli zloděje telefonu

Ve středu 14. února po osmé hodině ráno přijali policisté na lince tísňového volání oznámení, ze kterého vyplynulo, že volající dívka se nachází pravděpodobně na dálničním mostě u Velkého Meziříčí a mohla by si chtít ublížit. Na zpětné volání nereagovala. Policisté z Velkého Beranova vyjeli prověřit uvedenou lokalitu. Mezitím zavolal na linku i otec dívky, který oznámil, že má obavu o svoji dceru, která byla ve špatném psychickém stavu. Dálniční hlídka nalezla na mostě čtrnáctiletou dívku, se kterou citlivě navázala komunikaci, empaticky ji policisté přesvědčili, aby odstoupila od okraje mostu a odvedli ji do bezpečného prostoru u čerpací stanice. Policisté přivolali zdravotnickou záchrannou službu, která si dívku převzala do péče, a vyrozuměli rodiče dívky. Uvedla to mluvčí policistů Michaela Lébrová.
Krádež mobilního telefonu
Policisté objasnili krádež, ke které došlo v srpnu loňského roku v Havlíčkově Brodě. Podezřelý muž využil chvilkové nepozornosti majitele, když ukradl v zábavním podniku na Havlíčkově náměstí na baru odložený mobilní telefon Samsung, čímž způsobil jeho majiteli škodu přes dvacet tisíc korun. 'Když majitel krádež zjistil, přijali policisté oznámení a případ začali prověřovat. Podezřelého šestačtyřicetiletého muže se jim podařilo dopadnout. Policisté sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu krádeže', informovala policejní mluvčí Michaela Lébrová.

Vandal poškodil auto
Policisté pátrají po pachateli, který v noci z pondělí 12. února na úterý v obci Rouchovany na Třebíčsku poškodil zaparkované auto a způsobil tak majiteli škodu přibližně za patnáct tisíc korun. 'Pachatel poškrábal lak vozidla Audi, a to na dveřích a blatníku', informovala J. Kroutilová. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají.

Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za vojáky, námořníky či lékaře v cizině
Na sociálních sítích a seznamkách lze narazit na podvodníky, kteří se vydávají například za vojáky na misích, lékaře či pracovníky na ropných plošinách. Nejčastěji o sobě tvrdí, že jsou Američané, Italové nebo ze zemí Skandinávie, v některých případech se podvodník může vydávat i za Čecha v zahraničí, který se chce vrátit zpátky domů.
Mnoho lidí o sobě na internetu zveřejňuje osobní informace, na základě kterých si je pachatel vybere a údaje využívá při získávání důvěry. Snaží se svoji oběť přesvědčit o svých citech, lásce, společném budoucím životě a finančním zajištění, chce vzbudit lítost či soucit, vše s cílem získat důvěru a poté peníze. Zaslání finanční hotovosti zdůvodňuje smyšlenými historkami jako například náklady na zpáteční cestu z cizí země, léčení nemoci či zranění, vykoupení ze zajetí nebo různé nutné poplatky na přesun peněz ze zahraničí. Celkové částky, o které podvedení přijdou, bývají vysoké. V mnoha případech navíc není podvedený člověk sám v dobré finanční situaci, peníze si půjčí a dostane se tak do životní situace, která je pro něho potom jen těžko řešitelná.
Lžím uvěřila žena, kterou podvodník okrádal o peníze více než rok a celková částka, o kterou přišla, přesáhla 600 tisíc korun. Se ženou navázal komunikaci prostřednictvím internetového portálu určeného k seznamování. Tvrdil o sobě, že žil v Americe a nyní pracuje na ropné plošině v Saudské Arábii. Když se mu podařilo ženu přesvědčit o své náklonosti, začal si stěžovat na problémy a svoji špatnou situaci. Přesvědčil ji, že potřebuje peníze. Žena mu pak posílala finanční prostředky například na jídlo, lékařské ošetření a vykoupení se z firmy, od které chtěl odejít. Podvedená žena mu postupně posílala peníze ze svého účtu s převodem na kryptoměny. Nakonec ženu kontaktoval ještě jiný neznámý muž, který se představil jako psycholog pracovníka z ropné plošiny a snažil se z ní dostat další finanční hotovost, to už ale žena tušila, že se stala obětí podvodu a peníze neposlala.
Žena se tím tak dostala do tíživé finanční situace, protože si peníze pro podvodníka musela sama půjčit u finanční instituce. Škoda jí navíc vznikla v podstatě ještě vyšší vzhledem k úrokům, které musí zaplatit.
Policisté opakovaně varují občany před podvodníky, kteří se skrývají za anonymitou internetu. Nelze zde totiž osobně ověřit, že ten, s kým komunikujete, je skutečně tím, za koho se označí. Je také na místě připomenout, že se v některých případech stává, že podvedená osoba udělá ještě další chybu a pachateli navíc kromě peněz pošle citlivé materiály. Pachatel ji pak následně vydírá zveřejněním a požaduje další peníze.

Jak se podvodům bránit?
· Myslete na to, že komunikace s neznámými osobami na internetu je vždy riziková
· Nezveřejňujte o sobě osobní nebo citlivé informace
· Nejednejte unáhleně, vše si dobře promýšlejte
· Pokud se dostanete do situace, kdy si nejste jistí, pomůže osobně se poradit s někým blízkým, který má odstup a situaci posoudí reálně a bez emocí
· Nedávejte zbytečně někomu jinému peníze, které si sami musíte půjčit
· Pokud se stane, že peníze zašlete a místo očekávaného výsledku přijdou jen výmluvy a další požadavky na platbu, nic dalšího už neplaťte a peníze nikam neposílejte
Jana Kroutilová

Opilý muž
Ve středu 14. února byli policisté v Jihlavě po deváté hodině večer přivoláni do lokality Jakubského náměstí, kde se nacházeli opilí muži. Na místo vyjela hlídka a provedla kontrolu. 'Policisté zjistili, že jeden z nich je jednačtyřicetiletý muž z Mladoboleslavska, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Na muže vydal vloni na podzim soud příkaz k zatčení. Muž byl značně opilý a znečištěný, odmítal spolupracovat a nebyl schopen samostatné chůze. Podezřelý je ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku. Navíc měl muž zranění v oblasti hlavy, které si způsobil pádem', informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté přivolali zdravotnickou záchrannou službou. Po ošetření opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Následně ho policisté odvezli na oddělení k provedení příslušného úkonu.

Vozidlo skončilo v potoce
Ve středu 14. února před osmou hodinou ráno vyjížděli policisté k dopravní nehodě v obci Červená Řečice na Pelhřimovsku. 'Senior chtěl nastartovat a očistit si od námrazy osobní automobil Citroën. Muž stál mimo vozidlo, u dveří řidiče, jednou nohou sešlápl spojku a nastartoval. Noha mu sklouzla z pedálu a vozidlo se bez něj rozjelo, vyjelo mimo komunikaci, kde narazilo do hranice dřeva a pokračovalo v jízdě do Řečického potoku, kde havarovalo. Při samovolném rozjetí vozidla došlo k lehkému zranění muže, který byl zdravotnickou záchrannou službou převezen do pelhřimovské nemocnice', uvedla mluvčí policistů Michaela Lébrová. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Provedenou dechovou zkouškou u muže požití alkoholu vyloučili. Vlivem dopravní nehody vznikla předběžně vyčíslená škoda přes 20 tisíc korun. (Foto - horní obrázek)

Řidička havarovala
Ve středu 14. února krátce před devátou hodinou dopoledne přijali policisté oznámení o dopravní nehodě u obce Mostiště u Velkého Meziříčí na Žďársku. 'Šestačtyřicetiletá řidička jedoucí s osobním vozidlem Škoda od Nemocnice sv. Zdislavy se plně nevěnovala řízení, vyjela mimo komunikaci, kde narazila přední částí vozidla do vzrostlého stromu. Při dopravní nehodě se řidička lehce zranila. Policisté místo nehody ohledali a zadokumentovali', uvedla M. Lébrová. Provedenou dechovou zkouškou u řidičky požití alkoholu vyloučili. Při dopravní nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda přes 120 tisíc korun.

Střet vozidel
Ve středu 14. února došlo kolem šesté hodiny večer na křižovatce ulic Friztova a Zborovského v Jihlavě k dopravní nehodě. 'Dvaadvacetiletá řidička automobilu Hyundai jela ve směru od ulice Hradební a při průjezdu křižovatkou porušila přikázaný směr jízdy rovně. Odbočila vlevo a narazila vozidlem do protijedoucího automobilu Chrysler. Při dopravní nehodě se zranila řidička vozidla Hyudai a její spolujedoucí, obě byly zdravotnickou záchrannou službou převezeny na ošetření do jihlavské nemocnice', informovala mluvčí policistů Jana Kroutilová. Na autech vznikla předběžně vyčíslená škoda za více než padesát tisíc korun. Dechovými zkouškami policisté u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Žena je podezřelá ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Eva ŠINKOVSKÁ

(originál článku je na adrese: http://regionalist.cz/denik/2007.php?idclanku=)